Çocuğu Psikoloğa Götürmek

by Bebek Melekleri

Çocuğu psikoloğa götürdüğünüzde neyle karşılaşacağınız, çocuğu psikoloğa götürmek için nasıl davranmanız gerektiği ve çocuğunuzu götüreceğiniz psikoloğu nasıl seçeceğiniz hakkında bazı tavsiyelere uyarak hareket etmeniz faydalı olacaktır.

Çocuğu neden psikoloğa götürmek gerekir?

Okul öncesi dönemde bulunan çocuklar, çoğu şeyi oyun aracılığıyla öğrenir ve oyunlar aracılığıyla anlar. Çocuk psikologları da, genellikle bu dönemdeki çocuklarla iletişim kurarken çeşitli oyunlar kullanarak çocukla daha rahat iş birliği yapmaya çalışacaktır. Ebeveynlerin bunu bilerek çocuklarını psikoloğa götürmesi, sürpriz yaşamamaları açısından faydalı olacaktır. Ebeveynlerin unutmaması gereken bir diğer konu ise, çocuğun probleminin psikoloğa gider gitmez çözülmeyeceği, bunun bir süreç içinde zamanla gerçekleşmesi gerektiğidir.

Okul öncesi dönemde bulunan çocukları kimi zaman psikoloğa götürmek gerekebilir. Çocuğunuzu, bir çocuk psikoloğuna götürmeden önce, onu bunun için hazırlamalısınız. Aksi takdirde çocuğun direncinin psikolog tarafından kırılması zorlaşacaktır. Çocuğunuzu psikoloğa gitmeye hazırlamak için yapacağınız açıklama, çocuğun yaşına uygun olmalıdır. Eğer çocuğunuz 3-4 yaşlarındaysa, gittiğiniz yerde çeşitli oyunlar oynanacağını, o oyun oynarken sizin dışarıda bekleyeceğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz sizi de yanında isterse, ilk seferde ona katılacağınızı ancak daha sonra dışarıda bekleyeceğinizi söyleyebilirsiniz. 5-6 yaşlarındaki çocuklara ise neden psikoloğa gitmeniz gerektiğini anlatmalı, gittiğiniz yerde oynayacağı oyunlarla bunu halledebileceğini söyleyerek onu psikoloğa gitmek için teşvik edebilirsiniz. Bu süreçte çocuğun psikologla arasında bağ kurmak için bir müddet beklemek zorunda olduğunuz unutmamalısınız.

Çocuğunuzu bir psikoloğa götürmeye karar verdiğinizde, gideceğiniz psikoloğu seçmek için ilk olarak çevrenizde bulunan güvendiğiniz insanlara danışarak onlara tavsiye edebilecekleri bir psikoloğun bulunup bulunmadığını sorabilirsiniz. Çocuğunuzu hangi psikoloğa götüreceğinize karar verirken, üzerinde karar kıldığınız psikologların eğitim durumlarını ve uzmanlık alanlarını iyice araştırmayı unutmamalı, çocuğunuzun problemi ile gideceğiniz psikoloğun uzmanlık alanının paralel olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzu götürdüğünüz psikoloğun çocuğunuzla yeterince ilgilenip ilgilenmediğine, çocuğunuzla rahatça bağ kurup kuramadığına ve çocuğunuzun sorununu anlayıp ona yeterince destek olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzu götürdüğünüz psikoloğun siz ebeveynlere güven vermesi ve içinize sinmesi de psikolog seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuğa kardeş sahibi olacağını söylemek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler