Çocuğu Mükemmel Olması İçin Zorlanmak

Bazı anne ve babalar çocuklarının diğer çocuklardan bir adım önde olmasını isterler. Çocuğu küçük yaşlardan itibaren kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmek süper çocuk sendromu olarak adlandırılır. Çocuğu zorlamak ve süper olması için uğraşmak oldukça yanlıştır.

Çocuğu Mükemmel Olması İçin Zorlanmak

Aileler neden çocuklarının mükemmel olmasını isterler?

Her çocuk birbirinden farklı mizaca, ilgi alanlarına ve gelişim özelliklerine sahiptir. Ebeveynlerin görevi çocuklarının sağlıklı birer birey olmasını sağlamak ve ilgi alanları doğrultusunda hareket etmesi için gerekli yönlendirmeleri yapmaktır. Ancak günümüzde bazı anneler çocuklarını akranlarından daha üstün, farklı ve yetenekli görme isteği içindedir. Bu durum genellikle ebeveynlerin çocuğu için en iyiyi istemesinden kaynaklanır. Ancak bazı ebeveynler kendi hırslarını çocuğa yansıtıp başaramadıklarını onun başarması için çabalar. Kendi yetiştirdikleri çocuğun kendisini temsil ettiğini düşündüklerinden bu durumu oldukça önemserler.

Uzmanlar, çocuğu kendi hırsları için zorlamanın ebeveynler tarafından yapılan büyük bir yanlış olduğunu savunur. Çocuğun yararından çok üstünlüğü için çabalamak yetişkinlik döneminde büyük sorunlara yol açabilir. Çocukluk döneminde başarı hırsıyla büyütülen çocuklar genelde sosyal yaşamdan mahrum kalırlar. Ayrıca ilk yaşlardan itibaren çocuğun sürekli başarması için uğraşmak hızlıca tükenmesine sebep olur. Aşırı yüklenmeden ötürü sıkılan bir çocuğun herhangi bir alanda başarısız olması kaçınılmazdır. Ailesi tarafından yönlendirilmeye alıştığı için başarısızlık durumunda kendi kendini motive ederek başarılı olması da mümkün olmayacaktır.

Mükemmel olması için baskı yapılan çocuklar nasıl davranırlar?

Aileleri tarafından belli alanlarda üstün kılınmaya çalışılan çocuklar, hayal gücü ve yaratıcılık açısından zayıftır. Sosyal yaşam, oyun veya eğlence için kısıtlı zamanı olması buna sebep olarak gösterilebilir. Araştıracak ve sorgulayacak vakti olmadan yanıtları hazır sunmak bir çocuk için oldukça hatalı bir davranıştır. Çocuklara büyüme çağında özgürce oynamaları ve merak duygularını dışa vurmaları için fırsat vermek zihinsel gelişimleri için çok önemlidir.

Mükemmel olması için baskı yapılan çocuklar hata yapmaktan çok korkar. Bu durum çocuğun sosyalleşmesini ve rahat davranmasını etkiler. Ailesi tarafından uygulanan baskı sebebiyle çocuklar neyi sevdiğini veya neye ilgisi olduğunu tam olarak kestiremediklerinden kendilerini bulmakta zorlanırlar. Çocuk her başarısızlıkta, bu ailesinin yanlış ilgi alanı için aşırı baskısından da kaynaklansa, kendine olan güvenini kaybeder. Kendini değersiz ve önemsiz hisseder.

Bir çocuğu mükemmel olması için zorlamak yapılacak büyük yanlışlardan biridir. Karakterini, ilgi alanlarını ve yeteneklerini görmeksizin alanlar seçip başarılı olması için zorlamak en çok onu etkiler. Bunun yerine sağlıklı, kendi ilgi alanlarının peşinden giden, gelişiminin ideal evresinde olan ve ebeveynlerinden sevgi gören bir çocuk çok daha mutlu olacaktır. Yarışma duygusu abartılmadıkça başarmak çocuğunuza haz verebilir ve daha fazlasını kendi isteyecek hâle gelebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0