Çocuğa Teknolojiyi Doğru Kullanmayı Öğretmek

Çocukların teknoloji kullanımını ve içeriklerini sınırlamak bir zamana kadar faydalı olsa da sonraki zamanlar için doğru teknoloji kullanımını öğretmek gerekir. Bu durumda her konuda çocuklarının yol göstericisi olan ebeveynlere büyük iş düşer.

Çocuğa Teknolojiyi Doğru Kullanmayı Öğretmek

Çocuklar teknolojiyi nasıl kullanılabilir?

Çocuklar merak duyguları sebebiyle sizin çözmekte zorlandığınız bir teknolojik aletin kullanımını kolayca anlayabilir. Bunu sebebi çocuğunuzun sizden zeki olması değil bu çağın içine doğmuş olmasıdır. Siz teknolojiyle sonradan karşılaşan bir nesil olarak adapte olmakla uğraşırken, çocuğunuz için teknoloji ilk günden itibaren hayatın bir gerçeğidir. Çocuklar için teknolojik aletleri kavramak bir oyundan farksızdır.

Çocuğunuzun kaç yaşından itibaren, hangi içeriklere ne kadar süreyle erişebileceğini bir süre kontrol altında tutabilirsiniz. Ancak her an çocuğunuzun yanında olamayacağınız için ipler her zaman sizin elinizde olmayabilir. Bu nedenle önemli olan teknolojiden nasıl faydalanacağını, zararlarından da nasıl korunacağını çocuğunuza öğretmenizdir. Önemli olan teknolojiyi hayatın merkezi hâline getirmeden nasıl hayatınıza dengeli biçimde dâhil edebileceğinizdir.

Çocuğun teknolojiyi doğru kullanmasına yardımcı olmak için ebeveynlerin görevi nedir?

Çocuğunuzun teknolojiyi doğru kullanmasına yardımcı olmak için öncelikle içerikler hakkında bilgilendirici olmalısınız. İnternet ortamında herkesin fikrini paylaşabildiği ve paylaşılan pek çok şeyin hatalı olabileceğini anlatmayı denemelisiniz. Her bilgiye inanamamak gerektiği ve sorgulamanın önemini çocuğunuza izah etmelisiniz. Emin olmadığı konular hakkında araştırmalar yaparken yanlış bilgiler öğrenmesi hiç bilmemesinden daha kötü olacağı için bu durum oldukça önemlidir.

Çocuğunuzun kullanacağı içeriklerin yaş düzeyine uygun olması konusunda kontrollü olmayı deneyebilirsiniz. Aksi hâlde olumsuz örnek oluşturabilecek oyunlar çocuğunuzun sosyal hayatını da etkileyebilir.

Teknolojik aletlerin birer araç olduğunu çocuğunuza öğretmeniz oldukça önemlidir. Teknolojiyi, ihtiyaç anında veya diğer tüm aktivitelerden boş vakti kaldığında kullanabileceğini bilirse daha bilinçli hâle gelecektir. Ayrıca çocuğunuzu ödüllendirmek veya sınırlamak istediğiniz zamanlarda teknolojiyi kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu şekilde çocuğunuz için teknolojiyi daha çekici hâle getirmekten başka bir sonuç elde edemeyebilirsiniz.

Teknoloji kullanımı yalnız çocuğa öğretilmesi gereken bir konu değildir. Ailelerin de bu konuda nasıl davrandığı oldukça önemlidir. Çocuklar pek çok konuda ailelerini örnek aldıkları için sizin davranışlarınız söyleyeceklerinizden çok daha önemlidir. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0