Çocuğa Sorumluluk Duygusu Kazandırmak

Çocuğunuza erken yaşlarda sorumluluk duygusu kazandırmanız, onun hayatının ilerleyen dönemlerinde büyük kolaylıklar yaşamasını sağlayabilir. Bu duyguyu çocuğunuza kazandırmak için okul öncesi dönemlerde yapabileceğiniz bazı uygulamalardan bahsetmek mümkündür.

Çocuğa Sorumluluk Duygusu Kazandırmak

Çocuğa sorumluluk duygusu kazandırmak neden önemlidir?

Küçük çocukların yaptığı şeylerin sorumluluğu büyük ölçüde ebeveynlerinde olacaktır. Çocuğunuz büyüdükçe ona sorumluluk duygusunu aşılamak için çaba gösterebilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle çocuğunuz hatalı bir davranışta bulunduğunda ona kızmamaya, problemi çözmek için çocuğunuzla beraber çözüm yolları aramaya özen göstermelisiniz.

Çocuğunuza sorumluluk duygusu aşılamak için ona basit görevler verebilirsiniz. Örneğin oyuncaklarını toplamak, genellikle çocukların yapmak istemediği bir iştir. Ancak çocuğun oyuncaklarını toplaması sorumluluk kazanması için çok faydalı bir yöntem olacaktır. Çocuğunuzun yapması gereken fakat yapmadığında ebeveynlerinin onun yerine yaptığı şeyler, çocukların sorumluluk duygusu geliştirmesini zorlaştıracaktır. Çocuğunuzun sorumluluk duygusunu geliştirmesi için ona fırsatlar sunmanız gerektiğini unutmamalısınız. Oyuncakları hızlıca veya düzgünce toplamak için çocuğunuzun yerine bunu siz gerçekleştirmemelisiniz.

Dağınık kalan oyuncakların üstüne basıp kırdığında veya dağınıklık sebebiyle başka olumsuzluklar yaşadığında bu sorumluluğun kendisine ait olduğunu ona anlatabilirsiniz. Oyuncaklarını siz topladığınızda oyuncakların sizin istediğiniz yerde duracağını söylemek gibi çocuğunuza çeşitli yaptırımlarda bulunmak bu konuda işe yarayabilir. Çok küçük çocukların oyuncaklarını kendi başına toplamasını beklememelisiniz. Eğer çocuğunuz bunu yapmak için çok küçükse oyuncakları beraberce toplamak, yaşı büyüdükçe yavaş yavaş bu sorumluluğu artırmak daha faydalı olacaktır.

Çocuğa nasıl sorumluluk duygusu kazandırılır?

Çocuğunuzun yaşına uygun başka sorumluluklar vermek de sorumluluk duygusu aşılamakta faydalı olacaktır. Çocuğunuza sorumluluk duygusunu aşılamak için yemeği tabağa koymasını istemek, temizlik işlerinde size yardım etmesini istemek gibi basit işlerle fırsatlar sunabilirsiniz. Ancak bunları yaparken çocuğunuzu zorlamamalı, bunları onun istekli olduğu zamanlarda istemelisiniz. Çocuğunuz bu sırada sizden yardım istediğinde onu geri çevirmemeli, verdiğiniz sorumluluğu yerine getirdiğinde takdir etmeyi unutmamalısınız. Yanlış bir şey yaptığında ise kızmadan, cezalandırmadan yaptığının yanlış olduğunu uygun bir dille anlatarak geri bildirim vermeniz son derece önemlidir. Çocuğunuzun yerine karar almamaya özen göstererek, bir sorumluluk aldığında abartılı tepkilerde bulunmayarak da çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesine fayda sağlayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0