KURALLARI BENİMSETMEDE HEM HOŞGÖRÜLÜ HEM SINIRLAYICI OLMAK

Çocuk eğitiminde en çok önemsenen konuların başında tutarlılık gelir. Anne ve babalar çocuklarına kuralları benimsetirken kimi zaman hoşgörülü kimi zaman sınırlayıcı olduğunda bu durum bir tutarsızlığa neden olur. Kurallar konusunda çocuğa karşı sınırlayıcı olmak gerekebilir.

KURALLARI BENİMSETMEDE HEM HOŞGÖRÜLÜ HEM SINIRLAYICI OLMAK

Kuralları benimsetmede neden tutarsızlık görülür?

Çocuklara kuralları benimsetmede kullanılan sınırlama, zorlama yaklaşımı ve aşırı hoşgörüyle sürekli anlayış gösterme yaklaşımı oldukça sağlıksız iki yaklaşımdır. Kimi anne ve babalar çocuklarına karşı nasıl bir yaklaşımı benimseyeceklerine karar veremez. Bunun sonucunda bu sağlıksız iki uç yaklaşım çocuklara kuralları benimsetmek için karma olarak uygulanır. Bu durum çocukların tutarsızlık nedeniyle kafasının karışmasına, kuralları benimsememesine, alacağı tepkileri kestiremediği için öfkelenmesine sebep olur. Her türlü ilişki biçiminde olduğu gibi çocuklarla kurulan ilişkilerde de tutarlılık oldukça önemlidir.

Kurallar konusunda çocuğa karşı sınırlayıcı olmak gerekir mi?

Çocuklara karşı hoşgörülü veya sınırlayıcı olmak konusunda karar verilememesinin sebebi anne ve babaların bunu nasıl yapacağını tam olarak bilemeyişi olabilir. Olası bir uyumsuzluk hâlinde çocuğa karşı anlayışlı olmak isteyen ebeveynler, bunun ayarını tutturamayarak gereğinden fazla anlayış gösterebilir. Öte yandan yine olası bir olumsuzluk hâlinde sınırları benimsetebilmek adına kurala uyumsuzluğunun sonuçlarını çocuğa öğretmede sınırlama yöntemini tercih edebilirler. Ancak yine ayarı tutturamayarak bu defa gereğinden fazla sınırlayıcı ve baskıcı bir ebeveyne dönüşebilirler. Bu tam olarak ne yapacağını bilememe hâli karma yaklaşımı ortaya çıkarabilir.

İki sağlıksız ucu birleştiren hem hoşgörülü hem sınırlayıcı yaklaşımı ortaya çıkışının çeşitli sebepleri vardır. Kimi anne ve babalar çocuklarına karşı aşırı hoşgörülü olmayı tercih eder. Ancak bir zaman sonra tahammüllerini yitirerek birdenbire tam tersi bir tavır takınabilirler. Bunun sonucunda hoşgörülü davranıyorken birden sınırlayıcı olmak çocukların kafasını oldukça karıştırır. Her zaman anlayışla karşılanan bir durum sonunda neden sınırlandığını anlamamasına ve bu duruma aşırı tepki göstermesine neden olabilir. Durum bunun tam tersi de olabilir. Çocuklara karşı daima sınırlayıcı davranan ebeveynler bazı durumlarda baskı uygulamaktan pes eder ve anlayışlı yaklaşır. Bu durumda çocuk kuralların esneyebileceğini anlayarak tekrar tekrar uyumsuzluk gösterir.

Anne ve babaların genel olarak yaklaşımlarındaki tutarsızlığa ek olarak kendi aralarında bir denge olmaması da karma yaklaşımı doğurabilir. Annenin hoşgörülü, babanın sınırlayıcı olduğu veya tam tersi durumlarda çocuğa karşı yaklaşım daima tutarsızdır. Bu nedenle çocuk zamanla kimden hangi cevabı alacağının bilincinde olarak hareket eder. Kuralları öğrenmektense hangi kural ihlalini kime kabul ettirebileceğini anlamanın yollarını arar. Çocuk yetiştirmede ve kuralları benimsetmede tutarlılık çok önemlidir.

KURALLARI BENİMSETMEDE FAZLASIYLA HOŞGÖRÜLÜ YAKLAŞIM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0