Sayıları ve Harfleri Öğretmek

by Bebek Melekleri

Üç yaş çocukların ilgi alanlarının belli olmaya başladığı yaştır. Çocuğunuzun bu yaşta sayılara ve harflere karşı ilgili olduğunu gözlemlediyseniz öğrenmesi için ona destek olabilirsiniz. İlgisi olan bir çocuk için sayıları ve harfleri erken öğrenmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Çocuğa sayıları öğretmek için alıştırmalar yapabilirsiniz.

Çocuklara nasıl harf ve sayı öğretebiliriz?

Çocuğunuz üç yaşına geldiğinde genellikle ilgisini çeken ve içinde oyun olan her şeyden keyif alır. Eğer bu yaşta çocuğunuzun sayılara ve harflere karşı ilgili olduğunu gözlemlediyseniz erken olduğunu düşünerek görmezden gelmemelisiniz. Önünde bunları öğrenmek için uzun yıllar olsa da, bu yaşta ilgisini çektiyse oyunlaştırarak öğretmeyi deneyebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun böyle bir ilgisi yoksa erkenden öğrenmesi için baskı uygulamak faydadan çok zarara sebep olabilir.

Çocuk gelişimi için hazırlanmış pek çok kitap sayı ve harf bilgisini içerir. Eğlenerek öğretmek düşüncesiyle oluşturulmuş kitaplardan çocuğunuzun yaş grubuna uygun olanları seçmelisiniz. Harfleri bazı objelerle eşleştirmek veya basit sayma egzersizleri bu yaştaki pek çok çocuğun yetenekleri arasındadır. Harflere ilgi duyuyorsa işe kendi isminin yazılışını öğretmekle başlayabilirsiniz. Sürekli olarak göreceği bir yerde kendi isminin olması göz aşinalığı sayesinde öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Ayrıca resim yaptıktan sonra kendi ismini bir köşeye yazmasını da öğretmeyi deneyebilirsiniz.

Objeler ve kelimeler arasındaki bağlantıyı kurmak üç yaşında bir çocuk için pek kolay olmasa da ileriki dönemler için temel oluşturabilir. Renkli etiketleri bazı eşyaların üzerine yapıştırarak isimlerini yazmanız bağlantı kurmasına yardımcı olabilir. Bunu kendi odasındaki eşyalar için yaparsanız sürekli olarak göz önünde olacağından öğrenmesi kolaylaşacaktır.

Çocuğa sayıları öğretmek için ne yapabiliriz?

Sayıları öğrenmek ritmik olarak kulağa hitap ettiğinden harflere kıyasla daha kolay olabilir. Yolda yürürken adımları saymak, çocuğunuza verdiğiniz fındıkları sayarak vermek veya parmak saymak yapabileceğiniz sayma egzersizlerindendir. Sayma sayıları ve harflerle ilgili çocuk şarkıları size bu süreçte yardımcı olabilir. Çocuğunuz bu tip şarkıları keyifle dinleyerek sayıları ve harfleri öğrenebilir. Ayrıca sayı ve harf bilgisi gerektiren yaşına uygun oyunlardan da faydalanabilirsiniz.

Sayıları ve harfleri öğretirken dikkat edilmesi gereken çocuğunuzun gelişim düzeyinden fazlası için zorlamamak ve onu sıkmamaktır. Oyunlaştırarak ve eğlenceli hâle getirerek öğretmek üç yaşındaki çocuklar için en doğru yaklaşımdır.

HARFLERİ ÖĞRENMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin