EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINA DUYDUKLARI SEVGİYİ HİSSETTİRMESİ

Anne ve babadan sevgi görmek çocuklar için bir ihtiyaçtır. Ebeveynlerin sadece çocuklarının istek ve ihtiyaçlarını karşılaması, çocuğun sevgiyi hissetmesi için yeterli olmayacaktır. Anne ve babaların çocuklarına duydukları sevgiyi hissettirmek için uygun şekillerde gayret göstermeleri gerekir. Çocuğa saygı, sevgi göstermek çocuk psikolojisi için oldukça önemlidir.

EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINA DUYDUKLARI SEVGİYİ HİSSETTİRMESİ

Çocuğa saygı, sevgi göstermek neden önemlidir?

Her ebeveynin çocuğuna duyduğu sevgiyi ifade etme biçimi farklı olacaktır. Bazı anne ve babalar, çocuklarının isteklerini yerine getirerek sevgilerini ifade etmeye çalışırken bazı ebeveynlerse sevgilerini göstermek için ona sarılıp öpmenin yeterli olacağını düşünür. Ancak çocuğun yeterince sevildiğini hissetmesi için anne ve babasıyla birlikte yeteri kadar zaman geçirmeye ihtiyaç duyacağı unutulmamalıdır.

Çocukların hemen hemen hepsi anne ve babalarına karşılıksız bir hayranlık ve sevgi besleyecektir. Her insanın olduğu gibi çocukların da bu sevginin karşılıklı olduğunu hissetmeye ihtiyaçları olduğu söylenebilir. Anne ve babaların, çocuklarına sevgi göstermek için onun sadece başarı ve kazanımları neticesinde sevgilerini ifade etmeleri uygun bir davranış olmayacaktır. Çocukların gerçekten sevildiklerini hissedebilmeleri için her durumda ebeveynlerin sevgilerini ifade etmeleri uygun olacaktır. Çocuğa duyulan sevginin tam olarak hissettirilmesi için ebeveynlerin çocukla yeterli vakit geçirmeleri, birlikte çeşitli etkinliklere katılmaları doğru bir davranış olabilir. Çocuğun ebeveynlerle geçirdiği zaman ona alınan oyuncaklardan, eğitimi veya başka şeyler için tanınan imkânlardan, çocuğun sevgiyi hissetmesi için daha değerlidir. Çocukların anne ve babalarıyla sık sık zaman geçirmesi ve onlarla iletişim içinde olması, sevildiğini hissetmesine yol açarak sağlıklı bir gelişim sürecinin önünü açmak için büyük katkı sağlayacaktır.

Anne ve babaların çocuklarına duydukları sevgiyi hissettirebilmeleri için birlikte yapılacak aktivitenin ortak bir amacının olması da çocuğun sevgiyi hissetmesine yardımcı olabilir. Çocuğun ebeveynleriyle çeşitli oyunlar oynaması, gezilere çıkması gibi beraber gerçekleştirilecek ev işleri gibi şeyler de çocukların sevildiklerini hissetmelerini sağlayabilir. Çocukların ebeveynleriyle ortak bir amaç doğrultusunda gerçekleştirecekleri faaliyetler, onların yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde de bir grupla birlikte ortak bir amaç doğrultusunda, uyum içinde hareket etmelerini kolaylaştıracak bir davranış olabilir.

Çocukların anne ve babaları tarafından sevildiklerini hissetmelerinin, sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmeleri için en önemli konulardan biri olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

EBEVEYNLER İSTEDİKLERİ DAVRANIŞLARI ÇOCUKLARINA ANLATMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0