OKUMAYI SEVEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

Çocuklar kendilerini eğlendirmek için genellikle görsel içerikli öğelere yönelmektedirler. Bu alışkanlık yetişkin olduklarında da devam etmektedir. Çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için bazı tavsiyeler söz konusudur. Çocuğa okumayı sevdirmek ailenin çabalarıyla mümkündür.

OKUMAYI SEVEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

Çocuğa okumayı sevdirmek için ne yapılabilir?

Büyümeye başlayan çocuğunuz genel olarak televizyon, internetteki videolar ve video oyunlarıyla vakit geçirecektir. Bunlarla vakit geçirmek tamamen vakit kaybı olmasa da hayatının büyük bir bölümünü bunlara fazla harcamak sağlık, gelişimi ve sosyal aktivite içerisinde olmaması açısından zararlıdır. Bu süreç zarfında eğer ki aile çocuğu kitaplara yönlendirmezse onun kendiliğinden, bu kadar fazla görsel eğlence aletleri varken, kitaba yönelmesi beklenemez.

Lakin çocuğunuzun doğumuyla birlikte onu kitaplara yönlendirir ve sevdirmeye çalışırsanız o zaman kitap sevgisi çocuğunuzda belirebilir. Unutmayın ki bu seçenekler arasında çocuğunuzun kendi tercihi olarak en son tercih olsa bile kitaplardan bir kez o tadı alan insanlar kolay kolay kitap okumaktan vazgeçmemektedirler. Görsel eğlence aletlerinin yararları elbette vardır fakat büyük bir bağımlılık yaratma tehlikesi bulunmaktadır. Aynı zamanda sosyallikten uzaklaştırması çocuğunuzun arkadaş bulma açısından güçlük çekmesine ve asosyal olmasına sebebiyet verebilir.

Çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için ne yapılmalıdır?

Kitap okuma alışkanlığı aileyle ve öncelikle anneyle kazanılabilecek bir davranıştır. Çocuğunuza onun ilgisini çekecek kitaplar almanız küçük yaşlardan itibaren kitaplara karşı sempati geliştirmesine sebebiyet verecektir. Daha ilerleyen yaşlarda büyük resimli ve az yazılı hikâye kitapları çocuğunuzun dikkatini çekebilmektedir. Bu kitapları okurken çocuğunuzun kendini kitaptaki karakterlerin yerine koymasını ve hikâyedeki durumda olsaydı eğer o neler yapardı gibi sorular sorarak çocuğunuzu düşünmesini sağlamanız hem kitaptan zevk almasına hem de çocuğunuzun gelişimine katkı sağlamasına yardımcı olabilmektedir. Kitap okumalarını sadece geceleri yapmanız, ona bu aktivitenin sadece gece yatmadan önce yapılması gerektiğini düşündürebilir. Bu sebeple gün içerisinde çocuğunuza okuma saatleri belirleyin ve ona kitap okuyun, okurken oyunlar türetin ve bu oyunlara sadece çocuğunuz değil kendinizi de dâhil olun. Hikâye okurken kitapta yazan metine bağlı kalmanıza gerek yoktur. Hikâyelerden ayrılıp onun ilgisini daha fazla çekecek konulara sapmanız çocuğunuz için kitap okumayı daha eğlenceli bir hâle getirecektir.

OKUMANIN YAŞ VE CİNSİYETLE İLİŞKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0