EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINA OLAN SEVGİLERİNİ HİSSETTİRMESİ

Her insan gibi çocukların da özellikle anne ve babalarından sevgi görmeye ve bunu hissetmeye ihtiyaç duyacakları söylenebilir. Anne ve babaların çocuklarına olan sevgilerini hissettirmeleri için yapabilecekleri bazı davranışlardan bahsetmek mümkündür. Çocuğa kendini değerli hissettirmek özgüven gelişimi için önemlidir.

EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINA OLAN SEVGİLERİNİ HİSSETTİRMESİ

Çocuğa kendini değerli hissettirmek neden önemlidir?

Çocuklar, anne-babalarının onlara duyduğu sevgiyi hissetmeye ihtiyaç duyacaklardır. Anne ve babadan görülen sevgi, çocukların kendilerine değer verildiğini hissetmesini sağlayarak onların aileye olan aidiyetini geliştirebilir. Ayrıca anne ve babadan görülen sevgi çocukların anne ve babalarına olan güvenlerini de arttıracaktır.

Anne-babaların, çocuklarına duydukları sevgiyi gösterebilmeleri için birçok yol olduğunu söylemek mümkündür. Anne- babaların çocuklara olan yaklaşımları ve davranışları ile onlara duydukları sevgiyi göstermeleri mümkün olacaktır. Bu davranışların bazılarından bahsetmek faydalı olabilir.

Anne ve babalar, çocuklarını sık sık öpüp kucaklayarak onlara olan sevgilerini ifade edebilirler.  Ayrıca çocuklarına koşulsuz olarak sevgi göstermeye, yaramazlık yaparsan seni sevmeyiz gibi sözler sarf etmemeye özen gösterilmelidir. Sevgiyi bu şekilde tehdit aracı olarak kullanmak, çocukların duygusal olarak olumsuz etkilenmelerine neden olabilir.

Anne ve babaların, çocuklar duygu ve düşüncelerini ifade ederken onları dinlemeleri ve hissettikleri şeyleri ciddiye alıp düşüncelerine önem vermeleri de çocukların sevildiğini hissetmesini sağlayabilir.

Çocuklarla birlikte anne ve babaların oyunlar oynaması, gezintilere çıkması gibi aktiviteler de bu konuda faydalı davranışlar arasında gösterilebilir. Anne ve babalarıyla birlikte oyun oynayan, kendi dünyasına anne ve babasının da katıldığını gören çocuklarda olumlu hisler uyanacaktır.

Aile arasında gerçekleştirilen sohbetler ya da toplantılar esnasında çocuğun da aktif rol almasının sağlanması, çocuğa verilen önemin ve ona duyulan sevginin çocuk tarafından fark edilmesine katkı sağlayabilir. Böyle durumlarda çocuklara da söz hakkı tanımayı ve onları ciddiye almayı, anne ve babaların göz ardı etmemeleri gerekecektir.

Çocuklar, çeşitli konularda başarı elde ettiklerinde ya da olumlu davranışlar sergilediklerinde onları takdir etmek, cesaretlendirmek ve onları desteklemek de çocuğun anne ve babasının sevgisini hissetmesine yol açabilir. Sadece başarı kazanılan zamanlarda değil, çocuklar bir şeyi gerçekleştirmek için çaba sarf ettiklerinde de anne ve babaların onları takdir etmesi hem çocuğun başarı için daha fazla çaba harcamasına hem de duyulan sevgiyi hissetmesine katkı sağlayacaktır.

Çocuklar hatalı davranışlarda bulundukları zaman ise eleştirilerin şahsına değil yaptığı davranışa yönelik olmasına özen gösterilmesi çocuğun, anne ve babasının kendisini sevmediğini düşünmesinin önüne geçebilir.

SOSYAL İLİŞKİLERİN GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0