Çocuğa Kardeş Sahibi Olacağını Söylemek

by Bebek Melekleri

Çocuğa kardeş sahibi olacağını söylemek gerekir. Kardeş sahibi olma konusunda her çocuğun fikri, kardeşine olan davranışları farklılık gösterir. Yeni hamileliğin ardından çocuğunuzu ve sizi ilgilendiren birçok sürecin yaşanacağından bahsetmek mümkün olacaktır.

Çocuğa kardeş sahibi olacağı nasıl söylenir?

Çocukların bir kardeş istemesi, özellikle yeni bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne babalar için çok olumlu bir durum oluşturabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, çocukların fikirleri sık sık değişiklik gösterebilir. Çocuğunuza kardeş isteyip istemediğini sorduğunuzda istediğini söylese de birkaç saat veya birkaç gün sonra kesinlikle bir kardeş istemediğinden söz edebilir. Çocuk, ebeveynlerine kardeş istediğini veya istemediğini söylediğinde ona verilecek en iyi cevap, buna anne baba olarak kendinizin karar verebileceğini söylemek olacaktır. Çocukları kardeş istediği için yeni bir bebek sahibi olan veya yeni bebek sahibi olmaya hazırlanan ebeveynler, çocukları fikrini değiştirip kardeş istemediğini söylerse, yeni bebeği kendisi için yaptıklarını çocuklarına söylememelidir. Bu durum çocuğun altından kalkamayacağı bir sorumluluğa girdiğini ona hissettirebilir.

Aileye yeni bir bebeğin katılacağı haberini aldıktan sonra, bu durumu çocuğunuza söylemek için birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. Çocuğunuza yeni bir kardeşi olacağını söylemek için aceleci davranmak veya bunun için geç kalmak, çocuğunuzda bazı olumsuz fikir ve davranışların oluşmasına yol açabilir. Annenin hamile olduğu çocuğa erken söylendiğinde, okul öncesi dönemdeki çocuklarda zaman kavramı tam oturmadığı için, çocuklar kardeşlerinin hemen doğmasını isteyebilir. Geç söylendiğinde ise çocuk annesinin vücudundaki değişiklikleri fark edip annesinin sağlığı için endişelenebilir. Bazı uzmanlara göre yeni hamileliğin haberi çocuğunuza, karnın belirginleşmeye başladığı 3. ayda verilmelidir. Böylece hamilelik durumunu somut olarak gözlemleme imkânı bulunan çocuk, durumu daha kolay anlayacaktır.

Çocuğunuza hamile olduğunuzu söylemek için onun keyfinin yerinde olduğu, kendini iyi hissettiği bir zamanı seçmeye çalışabilirsiniz. Durumu çocuğunuza açıklarken onun anlayabileceği, uygun bir dilde, kısa ve net cümlelerle açıklamaya ve bunu yaparken fazla duygusal davranmamaya özen göstermelisiniz. Çocuğunuz bu duruma ne tepki verirse versin soğukkanlı davranmaya özen göstermelisiniz. Çocuğunuzun verdiği tepki karşısında kaygılanıp bunu hissettirirseniz çocuk, kardeşi doğduğunda bunun kendisi için olumsuz bir duruma yol açacağını düşünebilir.

Hastalıkla mücadele eden ebeveyn ve çocuk ilişkisi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler