Çocuğa Hayır Demek

Her aile için çocuğuna “Hayır!” demek aşılması gereken zor bir yol. Fakat minikleri reddederken çözüm yolları önerilerini de söylemek işinizi daha da kolaylaştırabilir.

Çocuğa Hayır Demek

Ebeveynler çocuklarına neden hayır diyemezler?

Çocuklar, aile içinde ve sosyal çevreleriyle olan iletişimlerinde kendilerini doğru ifade edebilmek için, ebeveynlerinden alacakları disipline ihtiyaç duyarlar. Bu süreç onların psikolojik gelişimi için de büyük önem taşır. Çocukların yetiştirilme disiplinlerinde anne babaların olmazsa olmazlarından biri de çocuklarına “hayır” kavramını doğru anlatabilmektir. Hayır kavramını bilmeyen çocuklar birtakım isteklerinin yerine getirilmesi için çeşitli yollara başvurabilir, ağlayarak ya da öfke nöbetleri geçirerek ebeveynlerini etkilemeye çalışırlar. Fakat hayır kavramını öğrenen çocuklar ısrarcı davranışlardan kaçınarak isteklerinin yerine getirilmesi için aileleriyle daha sağlıklı iletişim kurarlar.

Çocuklar aile veya kendilerine bakanlardan kuralları, sınırları açık ve net biçimde öğrenmek ister. Bunlar olumlu açıklamalarla ve alternatifler sunularak yapılırsa çok hoşlarına gider, “Duvarı çizme, al kâğıda çiz” gibi. Hayırların bir ceza gibi değil, seçim olarak verilmesini tercih eder. Bu, inatlaşmayı ortadan kaldırır. Çocuklar anne-babalarının sınırlarını dener. Göze bakarak bardağı yere atıp atamayacaklarını anlamaya çalışırlar. Atamayacağı mesajını aldıklarında bundan vazgeçerler. Ailenin verdiği cezalar korkuya neden olabilir. Çocuklar yaramazlıkları ile baş edebilen güçlü anne ve babalara ihtiyaç duyar. Bir davranışa “Hayır!” demeden önce soruna odaklanmak, farklı seçenekler bulmak gerekebilir. Bağıran, çağıran, ağlayan çocuğa, “Yeter artık, hayır!” demek problemin daha da büyümesine neden olur. Çocuk ne zaman duracağını bilmiyorsa, aile yardım ederek durumu kontrol altına alabilir. Açık kurallar koymak gerekiyor, “Topunla dışarıda oynayabilirsin” gibi. Çocuk kendisini kontrol ettiğinde, “Aferin!” diyerek onaylanması gerekebilir.

Bazen bir ebeveyn “Hayır” der, ancak çocuk “Evet” için diğer ebeveyne gider. Bu ebeveynler arasında çekişmeye yol açabilir ve çocuğunuzun yönlendirme edici bir alışkanlık geliştirmesine neden olabilir. Eşinizle iletişim halinde olmalısınız, eşinizin önceden bir cevap verip vermediğini sormak çok kolay; “Hayır” demek zordur. Çocuğunuzu mutlu etmek istiyor olabilirsiniz ve onların isteklerine boyun eğmek, en azından o an için, çok daha kolay gelebilir. Bağırmak daha kolaydır. Ancak uzun vadedeki olumsuz etkilerini düşünecek olursak sakin ve etkili bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmek için vakit ayırmanız zorunludur.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0