Evlatlık Çocuklara Açıklama Yapma Zamanı

by Bebek Melekleri

Evlat edinme kararı genellikle biyolojik olarak anne ve baba olma ihtimali olmayan çiftlerin veya bir çocuğun hayatının sorumluluğunu almak isteyen ailelerin verdiği önemli bir karardır. Evlat edinilen çocuklara bu kararın ne zaman ve nasıl söylenmesi gerektiği çocuğun yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çocuğa evlatlık olduğu ne zaman söylenmeli sorusu sıkça sorulmaktadır.

Çocuğa Evlatlık Olduğu Ne Zaman Söylenmeli?

Bir çocuğu evlat edinen kimi aileler çocuklara bu durumu açıklamaktansa saklamayı tercih eder. Evlat edinilen çocuk ailedeki tek çocuksa ailesinin sakladığı durumu öğrendiğinde hayal kırıklığı, öfke, kaygı gibi duyguları yoğun olarak hisseder ve güveni sarsılır. Eğer ailede öz çocuklar da varsa onlardan da bu bilginin saklanması çocuklar açısından ileride öğrenildiği takdirde güven problemlerine yol açabilir. Buna ek olarak evlat edinilen çocuğun bunu bilmek en doğal hakkıdır. Biyolojik anne ve babasını öğrenme hakkı bu gerçek gizlenerek elinden alınmamalıdır.

Evlatlık olduğunu öğrenen çocuklar ne hissedebilir?

Aileler, çocuklarından evlatlık olduğu bilgisini saklamak isteyebilir. Bunun nedeni çocuğu üzmekten ve kaygılandırmaktan kaçınmak olabilir. Bazı ailelerse bu durumu kendileri önemsemedikleri için ve evlat edindikleri çocuğu öz çocuklarından ayırmadıkları için söylemeyi gereksiz bulabilir. Ancak yakın çevre tarafından da bilinen bu gerçek elbet su yüzüne çıkacaktır. Çocuk durumu kendisi fark edip sorduğunda yaşı kaç olursa olsun yalan söylememek en doğrusudur. Bunun yerine çocuğa evlatlık olsa da ailesi tarafından tercih edildiğini, bu karardan çok mutlu olduklarını ve daima seveceklerini söylemeleri en doğrusudur. Kimi çocuklar evlatlık olduğunu anladığı zaman uyum problemleri yaşayabilir. Bu gibi bir durumda çocuğun hassas olan psikolojisini olumsuz etkilememek ve aradaki ilişkiyi bozmamak için bir uzman desteği alınabilir.

Evlat edinilen çocuğa bu durumu duygusal gelişiminin büyük bir atak hâlinde olduğu ergenlik çağı öncesi söylemek en doğrusudur. Uzmanlar genellikle çocukların durumları kavrayabilme yetilerinin geliştiği yedi yaş civarında bu durumu öğrenebileceğini söylemektedir. Eğer bu yıllardan önce söylenirse çocukta yanlış anlaşılmalara yol açmamak için bir uzmandan destek alınması tavsiye edilir. Çünkü küçük yaşlardaki çocuklar böyle bir haber aldıklarında başka bir anne-babaya gönderileceğini düşünebilir. Ergenlik çağında çocuğa böyle büyük bir haberi vermek zaten dorukta olan duygularını daha da yoğun yaşamasına ve uyum problemleri sergilemesine neden olabilir.

Huysuzluk Nöbeti Geçiren Çocuğa Nasıl Davranılmalı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin