Çocuğa Dünyaya Gelişini Anlatmak

Çocukların cinsellikle ilgili ilk soruları, “Ben nasıl oldum?” sorusuyla başlar. Bazı ebeveynler bu soruda sessiz kalmayı tercih edebilirler. Bu, hatalı bir davranıştır.

Çocuğa Dünyaya Gelişini Anlatmak

Çocuğun dünyaya gelişini nasıl anlatmalıyız?

Çocuğun cinsel eğitimi sırasında ebeveyne düşen görev büyüktür. Her anne baba, çocuklarını cinsel hayat konusunda bilgilendirme hususunda çeşitli yollar aramaya çalışır. Çünkü bu eğitimi vermek, çocuğun sağlıklı bir cinsel gelişim göstermesi bakımından değerlidir. Eğer çocuk gerekli eğitimi anne babasından değil de farklı yollardan alırsa yanlış bilgi edinme ihtimali artar. Bu durum doğum, cinsiyet gibi konularda çocuğun bilincinde yanlış yönlendirmelere sebep olabilir. Kısacası cinsel eğitimi vermesi gereken kişiler öncelikli olarak anne babalar, daha sonra da alanında uzman kişilerdir.

Günümüzde cinsel eğitim vermenin utanılacak bir durummuş gibi saklandığı, cinsel bilgilerin bir sır gibi üstünün örtüldüğü görülmektedir.  Çocukların en merak ettikleri konulardan biri olan kendisinin nasıl dünyaya geldiği sorusu çoğu zaman sessizliğe sebep olmaktadır. Bu tip sorulara eksik ya da kaçamak cevaplar vermek çocuğun merakının arttırır, çocuğu cevap bulacak farklı alanlara yönlendirir. Bilgi alacağı yerin güvenirliği bilinmediğinden, ilk elden çocuğa ebeveynin yardımcı olması daha faydalı olacaktır.

Çocuğun dünyaya gelişini anlatırken neye dikkat etmeliyiz?

Çocuğun dünyaya gelişini anlatmaya çalışırken çoğu anne, doğum esnasında çektiği sıkıntılardan bahseder. Çocuk bu bilgiden sonra doğumun acı veren, uzak durulması gereken bir an olduğunu düşünebilir ya da “Leylek getirdi.”, “Lahanadan çıktın.”, “Cami avlusundan aldık.” gibi gerçekliği olmayan, çocuğun hayal dünyasını da etkileyen hatalı bilgiler paylaşılır. Bu söylenenlerin, her ne kadar anı kurtarsa da, çocuğun bilincinde zarara yol açabileceği gözden kaçmamalıdır.

Bazı ebeveynlere göre çocuğun dünyaya gelişini öğrenmesi, gizli tutulması gereken bir şeydir. Çocuk bununla ilgili bir soru sorduğunda ebeveyn sessiz kalır ya da sıkıntılı bir ses tonuyla birkaç cümlelik açıklamalar yaparlar. Ebeveyninin aldığı bu durum çocukta, konuyla ilgilenmenin yasak olduğu düşüncesini ortaya çıkarır. Yasak olması, her zamankinden daha cezbedici olacağı için de çocuğun merakı artar. Dünyaya gelişi meselesiyse pis, yasak, günah bir şey olarak algılanır. Bilinçaltına itilen bu düşünce, çocuğun yetişkinliğinde bile devam edebilir. Bu sebeple çocuğun cinsel bilgisindeki eksiklikler ebeveynler tarafından, yaşı da dikkate alınarak, onun anlayabileceği bir dilde giderilmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0