Çocuğa Boşanmayı Anlatmak

Boşanmak ebeveynleri etkilediği kadar çocukları da etkileyen bir durumdur. Ancak bazen aile içi huzursuzlukların boşanmayla sonuçlanması çocuğun psikolojisi açısından en sağlıklı yol olabilir. Bu gibi bir durumda çocuklara boşanma haberini nasıl vereceğiniz çocuğun durumu nasıl karşılayacağı konusunda belirleyici olabilir.

Çocuğa Boşanmayı Anlatmak

Çocuk anne ve babasının boşanmasını kabullenir mi?

Bazı ebeveynler aile huzurunu bozacak şiddette geçimsiz olabilirler. Çocuklar, en güvenli bölgeleri olan aile ortamında böyle bir huzursuzluk olması nedeniyle endişeye kapılır. Genellikle çocuklar için anne ve babaları arasındaki uyumsuzluğu duygusal olarak kaldırmak kolay olmaz. Bu durum beraberinde çocukta gözlemlenecek psikolojik sorunları getirebilir. Ebeveynlerin ilişkilerindeki çatışmaları çözememeleri noktalarında çocuklarının psikolojilerini sağlıklı tutmak için boşanma kararı almaları gerekebilir. Bir çocuk için huzursuz ve sürekli çatışma hâlinde bir ailede büyümektense, boşanmış ve mutlu anne ve babayla büyümek çok daha faydalı olabilir. Ebeveynlerin çocuk için evli kalma kararı vermeden önce çocuğu ne derece etkilediklerini gözden geçirmeleri gerekir.

Anne ve babanın boşanması bir çocuk için kolay kolay kabul edilemeyecek bir durum olabilir. Boşanma haberi her yaş grubundaki çocuğa aynı şekilde verilmemelidir. Henüz okula gitmeyen küçük yaştaki çocuklar için boşanmanın anlamını kavramak kolay olmayacaktır. Bu yaş grubunda bir çocuğunuz varsa karşısına oturup ciddiyetle durumu izah etmeniz ortada çok kötü bir durum olduğunu hissetmesine neden olabilir. Küçük çocuğunuz sizi anlamayarak kaygılanabilir. Bu tutum hatalı olacağı için mutlu olduğu bir anı kollayarak durumu çok fazla abartmadan söylemeyi deneyebilirsiniz. Siz normal, sakin ve mutlu gözükürseniz çocuğunuz bunun kötü ve kaygı verici bir durum olduğunu düşünmeyecektir. Net ve anlayacağı bir dilde artık ayrı evlerde yaşayacağınızı söylemeyi deneyebilirsiniz. Çocuğunuza bu açıklamayı ne şekilde yaparsanız yapın asıl olan çocuğunuza olan sevginizi hissettirmeniz ve hep seveceğinizin sözünü vermenizdir. Çocuğunuz evden giden ebeveynin artık kendisini sevmediğini düşünerek kaygılanabileceği için bu konuya özen göstermelisiniz.

Çocuğa boşanma konusunu nasıl anlatılmalıdır?

Eğer okul çağında bir çocuğunuz varsa kararı verdikten sonra vakit kaybetmeden ve oyalamadan çocuğunuza gerekli açıklamayı yapmalısınız. Öncelikle çocuğunuza boşanmanın ne olduğunu ve onun hayatını ne yönlerden değiştireceğini açıklayın. Çünkü sizin açık bıraktığınız noktaları çocuğunuz tamamlayarak onu artık istemediğiniz veya artık birbirinizi hiç görmeyeceğiniz gibi kanılara varabilir. Çocuğunuza bu konuda soru sorma özgürlüğü tanıyın. Gelecek için çocuğunuzun nerede yaşayacağını, hangi ebeveyni ile hangi zamanda ve yerde görüşeceği konusunda bilgilendirerek kafasında soru işareti kalmamasını sağlayın. Çocuğa normalden çok farklı davranmak bir anormallik olduğunu hissettireceğinden, rutinin dışına çıkmamaya özen gösterin. Sevginizi ve ilginizi daima hissettireceğinize dair güven verici sözler söyleyin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0