ÇİZGİLERİ ÖĞRENMEYE YARDIMCI OLABİLECEK ETKİNLİKLER

Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için resmi kullanırlar. Bu nedenle çocukların resmin temellerinden biri olan çizgiyi öğrenmesi gerekir. Çocukların çizgileri daha iyi kavrayabilmeleri için birkaç etkinlik faydalı olabilir. Çizgi çizmek çocuklar için rahatlatıcı olabilir.

ÇİZGİLERİ ÖĞRENMEYE YARDIMCI OLABİLECEK ETKİNLİKLER

Çocukların çizgileri daha iyi kavrayabilmeleri için neler yapılabilir?

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir. Çevrelerindeki nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden farklı bir şekilde algılayıp yorumlayabilmeleri, onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmasını sağlar. Çocukların sahip oldukları bu potansiyeli ortaya çıkarabilmeleri için kendilerini ifade etmeye ihtiyaçları vardır. Normalde çocuklar destek almadan da kendilerini ifade edebilecekleri alanlar bulabilirler. Fakat ebeveyn desteği ve yönlendirmesi sayesinde sahip oldukları potansiyelin daha kalıcı olması sağlanabilir. Böylece çocuklar büyüdüklerinde de yaratıcılıklarını koruyabilirler.

Çocukların kendilerini ifade edebilmek için en çok tercih ettiği yöntemler sanatsal faaliyetlerdir. Sanatın tüm faaliyetleri çocuğun kendisini ifade edebilmesi için ona özgür bir alan sunabilir. Fakat resim, uygulaması ve ulaşılması en kolay sanat dalı olduğu için çocuklar resim yapmayı daha çok tercih edebilir. Resim, belirli ögelerden oluşur. Bu ögelerin temeli de çizgidir. Ufak bir çizgi, birçok ürünün ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle çocukların çizgiyi öğrenmesi önemlidir. Çocuklar 1-2 yaş civarında kalemi ellerine aldıklarında gelişigüzel karalama yaparlar. Bu karalamalar onların ileride yapacakları çalışmaların ilk adımı olacaktır.

Daha iyi çizgi çizmek için ne yapılacak etkinlikler nelerdir?

Çocukların çizgi çizmeyi öğrenebilmesi için birkaç etkinlik faydalı olabilir. Bu etkinlikler sayesinde çocuk, yaptığı çizgileri kontrol etmeyi öğrenebilir. İşe, ahşap bir çerçevenin köşelerine çivi çakarak başlayabilirsiniz. Bunun ardından renkli ipleri çocuğunuza verin ve ipleri çivilerin etrafına dolamasını isteyin. İplerin hepsi farklı yönlere giden çizgiler oluşturacaktır. Başka bir etkinlikte ise müzikten yararlanabilirsiniz. Çocuğunuza çeşitli ritimlerden şarkılar dinletin. Ondan bu şarkıları dinlerken ritme göre çizgiler çekmesini isteyin. Böylece ortaya dalgalı çizgilerden oluşan bir resim çıkacaktır. Müzik sesleri dışında günlük seslerden de yararlanabilirsiniz. Suyun kaynama sesi, hayvanların tekrar ederek çıkardığı sesler, siren sesleri de işinize yarayabilir. Küçük bir şişeye tutkal doldurarak çocuğunuzun serpme yoluyla çizgiler oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Şişenin kapağına bir delik açın ve çocuğunuzun renkli bir kâğıt üzerinde şişeyi gezdirmesini isteyin. Böylece akan zamk çocuğun hareketlerine göre çizgiler oluşturacaktır.

BOYA YAPARKEN KULLANILABİLECEK ARAÇ-GEREÇLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0