Çocukların cinsel organlarla tanışma hikayesi olur. Sekizinci aydan itibaren bebeğiniz cinsel organını keşfeder ve araştırıp, dokunmak ister.

Cinsel organlarla tanışma nasıl olur?

İnsanlar doğdukları andan itibaren seksüel canlılardır. Hatta erkek fetüslerin doğumdan önce rahim içerisinde ereksiyon hâlinde olabildikleri gözlemlenmiştir. Bazı bebekler ilk yaşlarının ortalarına doğru cinsel organlarını keşfetmeye ve araştırmaya başlarken, bazı bebekler de bu durum ilk bir yılın dolmasıyla beraber gelişir. Burada şunu unutmamak gerekir; insanlar her yaşta kendilerini iyi hissettikleri şeyleri yaparlar. Cinsel organlar dokunulunca zevk alınan organlardır ve doğal olarak ilk önce sahipleri tarafından dokunulurlar. Bu aylarda bebeğinizin cinsel organına dokunduğunu, oynadığını görürseniz bunda endişelenilecek bir durum yoktur.

Bebeğiniz kendi tanımaya ve araştırmaya başlamıştır. Bu ilgi kaçınılmazdır ve aynı zaman da bebeğinizin sağlıklı gelişiminin bir parçasıdır. Tıpkı el ve ayak parmaklarını keşfetmek ve onlarla oynamak gibi doğal bir durumdur. Bu süreçte bebeğinize engel olmanız onun ileriki yaşlarda cinsel organına yabancılaşmasına ve cinsel hayatında sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Genital organlarıyla oynamak daha geç yaşlara kadar mastürbasyon olarak adlandırılmaz ve bebeğinize fiziksel ya da psikolojik olarak zarar vermez. Bebeğinize bu yaptığının kötü veya kirli olduğunu düşündürmemeniz gerekir. Genital organına dokunduğu parmaklarını ağzına sokması bile korkulacak bir durum değildir. Çünkü oradaki mikropların tümü bebeğinize aittir ve uzmanların görüşleri herhangi bir tehdit oluşturmadığı yönündedir. Bebeğiniz anlayacak yaşa geldiğinde vücudunun bu kısmının özel olduğunu, ona dokunmasının çok normal, doğal olduğunu, ancak toplum içinde dokunmasının uygun olmayacağını ve kendisi istemediği sürece başka birinin dokunmasına izin vermemesi gerektiğini anlatmanız faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra, ebeveynler zaman zaman bebeklerinin altlarını değiştirirken, banyo yaptırırken ya da genital temizliklerini yaparken bebeğinin ereksiyon olduğunu görebilir. Bu da genital organların keşfi kadar normal ve doğal bir durumdur. Özellikle erkek çocuklarda bu duruma sık rastlanır. Bunun sebebi hassas bir cinsel organa sahip olmalarıdır. Kız çocuklarında da daha az dikkat çekmesiyle birlikte klitoris ereksiyonu görülebilir. Her iki durum da oldukça normal ve doğaldır. Erkek çocuklar bazen emzirme sırasında -anneler farkında olmasa da- ereksiyon olabilir. Çoğu zaman siz fark etmeden gerçekleşen bu doğal süreç, bebeğinizin sağlıklı bir gelişim gösterdiğine işarettir. Normal seyrinde ilerlediğinden endişe ettiğiniz durumlarda doktorunuza danışmanız gereklidir.

Lohusalık hüznü ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler