Cinsel Kimliğin Temelleri

Cinsel gelişim doğumla başlayan ve ergenliğin tamamlanmasıyla son bulan bir süreçtir. Herkes cinsel kimliği ile doğar ve belli yaş dönemlerinde bu kimliğe dair gelişim özellikleri gösterir. Ebeveynlere düşen görev, çocuğun gelişim süreci hakkında bilgi sahibi olmak ve olası olumsuzluklar için harekete geçebilmektir.

Cinsel Kimliğin Temelleri

Çocuklarda cinsel gelişim süreci ne zaman başlar?

Çocukların cinsel gelişimi pek çok faktöre bağlı olarak şekillenen bir süreçtir. Ancak bu süreç içinde anne-babaların yaklaşımı ve tepkileri çocukları etkileyecek en önemli faktördür. Anne ve babalara bu konuda düşen en önemli görev konu hakkında yeterli bilgilere sahip olmak ve çocuklarını da bilgilendirmektir. Ayrıca çocuğun bu süreçte hangi gelişim döneminde ne tür davranışlar sergileyeceğini bilmeleri gerekir. Bu durumda verilecek kaygılı, sinirli veya yargılayıcı tepkilerden kaçınmaları gereklidir.  

Çocuklar doğdukları andan itibaren cinsel gelişim süreci başlar. İlk üç yıl bastırılamayan merak duygusuyla kendi bedenlerini keşfetmeye çalışırlar. Bu dönemde çocukların kendi cinsel bölgelerine dokunmaları, ne olduğunu sorgulamaları oldukça doğaldır. Genellikle ilk üç yıl çocuklar cinsiyetler arasındaki farklılıkları anlayamazlar. Eğer anne ve babalar tarafından net ve doğru bir biçimde izah edilmezse bir kız çocuğu penisi olmadığı için endişeye kapılarak üzülebilir. Anne ve babalar ilk üç yıllık süreçte çocuklarının kendilerini tanımasına fırsat vermeli ve destek olmalıdırlar.

Çocuğun cinsel gelişimi nasıl olmalıdır?

İlk üç yıl kendi bedeniyle ilgili keşfetme arzusu içinde olan çocuklar sonraki yıllarda karşı cinsi merak etmeye başlar. Bu dönemlerde çocukların mastürbasyonu keşfetmiş olması oldukça doğaldır. Çok sık ve başkalarının yanında olmamak kaydıyla bu davranış normal karşılamanız gereken bir durumdur. Çocuğunuz mastürbasyon yaptığında engellemek, kızmak veya azarlamak büyük bir hatadır. Bunu yerine ona bunun özel bir şey olduğunu, özel yerlerde yapılacağını anlatmalısınız. Durum kontrolden çıkmışsa ve bir davranış bozukluğu olarak gözlemleniyorsa bir uzmandan destek alabilirsiniz. Ayrıca üç yaş itibariyle çocuklar anne ve babalarının bedenlerine karşı da ilgili olurlar. Bu dönem çocuğunuza özel bölgeleri öğretmeniz gereken dönemdir. Anne ve babası dahi olsa özel bölgelerin başkalarının göremeyeceği bölgeler olduğunun ayırdına varması erken yaşta öğretilmesi gereken bir konudur.

Cinsiyetlere özgü roller üç yaş itibariyle çocuklar tarafından kavranmaya başlanabilir. Kız çocuklarının normalden fazla süslü olma çabası, erkek çocuklarının erkeksi ve saldırgan tavırları bu dönemdeki cinsel kimliği anlamaya başladıklarından dolayı gözlemlenir. Ayrıca zihinleri bu konularla çok fazla meşgul olduğu için çevresindekilere tuvalet alışkanlıkları veya cinsel bölge adları gibi kavramları isim olarak takabilirler. Bu durum çocuğunuzun yeni öğrendiği kavramları sürekli olarak tekrar etme isteğinden kaynaklanır.

Cinsel gelişim temelleri çocuklukta atılan bir süreç olduğu için ebeveynlerin hatalı yaklaşımlarından dolayı problemler yaşanabilir. Bunu önüne geçmek için çocuğunuzun yaşayacağı süreçlerle ilgili bilgi sahibi olmalı ve doğru yaklaşımı öğrenmelisiniz. Genel olarak açık, bilgilendirici ve gerçekçi yaklaşmalısınız. Çocuğunuza bu konularda kızmaktan, engellemekten veya azarlamaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0