EBEVEYNLERİN VERECEĞİ CİNSEL EĞİTİMİN ÖNEMİ

Çocuklara cinsel eğitim ailede vermeye başlamanın faydalı olacağını söylemek mümkündür. Çocukların cinsellikle ilgili merak ettiği bazı konular hakkında bilgi sahibi olamaması ya da anne ve babanın bu konuda yanlış tutumlar sergilemeleri, çocukların yanlış bilgilenmesine ya da bu konuyla ilgili doğru olmayan düşünceler geliştirmelerine sebep olabilir.

EBEVEYNLERİN VERECEĞİ CİNSEL EĞİTİMİN ÖNEMİ

Cinsel eğitim neden önemlidir?

Çocukların, cinsellik hakkında merak ettiği bazı şeylerle ilgili anne ve babaların eğitim vermeye başlaması son derece önemli bir konudur. Ancak çoğu anne ve baba, çeşitli sebepler nedeniyle bu konuyu göz ardı edebilir. Cinsellikle ilgili merak edilenleri çocukların kendi başlarına öğrenmeye çalışması, eksik ya da yanlış bilgiler edinerek bu konu hakkında yanlış düşünceler geliştirmelerine neden olabilir.

Çocuklara anne ve babaları tarafından cinsel eğitim verilmemesi, çocukların ilerleyen dönemlerinde bazı duygusal problemlere ve davranış bozukluklarına neden olabileceği söylenebilir. Çocuklar, anne ve babalarından öğrenmeleri gereken cinsiyet farkı, anne ve babanın rolü, doğum gibi bazı konular hakkındaki bilgileri başka kaynaklardan öğrenmeye çalıştığında ortaya çıkacak olumsuz sonuçların düzeltilmesi zor olabilir.

Çocukların anne ve babalarına yönelttikleri cinsellikle ilgili bazı konular hakkındaki sorulara, anne ve babaların tamamen sessiz kalması ya da geçiştirici. Kaçamak, yanlış cevaplar vermesinin anne ve babalarda sık görülen davranışlardan olduğu söylenebilir. Örneğin çocukların anne ve babalarına nasıl doğduğunu sorduğunda ona kendisini leyleklerin getirdiğini, hastaneden alındığını söylemek ya da farklı yönde bilgiler vermek yanlış bir davranış olacaktır. Çocuklar, yöneltilen soru karşısında anne ve babalarının gerginlik, isteksizlik ya da doğru cevap vermeye çalışmak gibi duygu ve düşüncelerini hissedebilirler.

Çocukların anne ve babalarına yönelttikleri bu tür sorular karşısında ebeveynlerin sessiz kalması da yanlış bir davranış olacaktır. Anne ve babası konu hakkında sessiz kaldığında, çocuklar bu konuların hiç bahsedilmemesi, yaşanmaması gereken yasak ya da olumsuz şeyler olduğu fikrine kapılabilir. Çocukların bilinçaltlarında bu tür düşüncelerin olması yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde birçok olumsuz duygu ve davranış meydana çıkarabilir.

Çocukların cinsellikle ilgili anne ve babasına yönelttiği soruları başkalarının cevaplaması da çocuğa olumsuz mesajlar verebilir. Bu durum, anne ve babasının konu hakkında bilgi sahibi olmadığı düşüncesi geliştirip çocukların anne ve babalarına güvenini zedeleyebilir. Bunun önüne geçmek için anne ve babaların. Çocuklara bu konular hakkında nasıl davranmaları ve nasıl açıklama yapmaları gerektiğini öğrenip, soruyu kendileri cevaplamaları daha uygun olacaktır.

EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINA OLAN SEVGİLERİNİ HİSSETTİRMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0