Cinsel Bölgeye Karşı Merak

Çocuklar büyümeye başladıkça merak duyguları da onlarla birlikte büyür. Üç yaş çocuklar için, kendilerinin ve başkalarının vücutlarını merak etmeye başladıkları dönemin başlangıcıdır. Meraklı çocuğunuza bu sebeple kızmak yerine bu durumu nasıl karşılamanız gerektiğini bilmeniz yerinde olacaktır.

Cinsel Bölgeye Karşı Merak

Çocuklar cinsel bölgelerini neden merak eder?

Çocuklar üç yaş itibariyle arkadaşlarla oynamak ve sosyalleşmek konusunda oldukça istekli hâle gelirler. Gelişimlerinin hangi döneminde olduklarına bağlı olarak seçtikleri oyunlar da şekillenir. Küçük çocukların ahlaki değerler konusunda yetişkinler kadar bilinçli olması beklenemez. Bu sebeple bir yetişkin için şaşılacak olsa da çocuğunuzu bu dönemlerde arkadaşlarıyla doktorculuk gibi oyunlar oynarken görebilirsiniz. Bu yaşlarda kendisi gibi düşünen meraklı bir arkadaşıyla birbirlerine cinsel organlarını göstermek çocuklar için oldukça normaldir.

Merakını tatmin etmek için bir arkadaşının külotunun altına bakmak isteyen çocuğunuz bunu bir oyun olarak değerlendirir. Kendini ve bedenin korumaya dair düşünceleri henüz olmadığı için bu durumu doğal değerlendirir. Bu durumun cinsel dürtülerle hiçbir ilgisi yoktur, yalnızca masum bir merakın sonucudur.

Çocuğunuzu arkadaşıyla böyle bir oyun oynarken gördüğünüzde yapılacak en büyük yanlış kızmak olacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda endişeye kapılmadan sakinlikle izleyin. Sizin şaşırıp kızmamanız çocuğunuza bunun doğal bir eylem olduğun hissettirmenize yardımcı olacaktır. Kızarsanız çocuğunuz bu duruma şaşırıp anlam veremeyebilir veya yasak bir şey olduğunu düşünüp daha da çekici bulabilir.

Doktorculuk oynayan çocuğunuza cinsiyetine dair açıklamalar yapmanız yerinde olacaktır. Gördüğü şeyin bir penis veya vajina olduğunu açıkladıktan sonra bunların özel olduğunu ve başkalarının görmesi veya dokunmasının yanlış olduğunu anlatın. Bunu yaparken mümkün olduğunca sade ve açık ifadeler kullanmaya özen gösterin. Herhangi bir soru sorarsa dolambaçlı ifadelerden kaçınarak anlayabileceği şekilde açıklayın. Gerekli bilgileri verdikten sonra giyinmelerini ve dikkatlerini başka bir oyuna yönlendirmelerini sağlayın. Çünkü nedeninin bilmeseler de çocuklar bu tür bir durumda kendilerini tuhaf ve gergin hissedecektir. Başka bir oyun bu havanın dağılmasına yardımcı olabilir.

Çocuğun merakı nasıl giderilir?

Çocuğunuzla bu konuları açıkça konuşmaktan çekinmeyin. Ancak konuşmak için ısrar etmeyin, onun konuya girmesini bekleyin. Eğer çocuğunuza bu gibi bir konuda nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmiyorsanız bir uzmana danışmayı deneyebilirsiniz. Vereceğiniz yanlış bir tepki yetişkinlik dönemini etkileyecek kadar derin etkilere sebep olabilir. Merak duygusu sebebiyle böyle bir davranışta bulundukları için çocukların anlayabileceği türde çizimler içeren kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun cinsel organlarla fazlasıyla takıntılı olduğunu düşünüyorsanız, bu cinsel istismara dair bir belirti olabileceğinden, konuyu muhakkak bir uzmanla görüşün.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0