Çiğnenebilir Vitaminlere Geçiş Süreci

Çocuğunuz, damlalıkla verdiğiniz vitaminleri almayı reddediyorsa belki de çiğnenebilir vitaminlere geçmenin zamanı gelmiş olabilir. Tatlıya düşkünlüğün başladığı bu dönem sizin için iyi bir fırsat olabilir.

Çiğnenebilir Vitaminlere Geçiş Süreci

Çiğnenebilir vitaminlere ne zaman geçilmelidir?

İki yaşını tamamlayan çocuklar, henüz kendilerine neyin yararlı olduğunu bilecek kabiliyette değildirler. Davranışlarının ilerideki sonuçlarını göremezler. Bu nedenle ona uzatacağınız ilaç damlalığının onlar için faydasını kavrayamayabilirler. Uzattığınız damlalığı, sadece bir ilaç ya da zorla ona yedirmeye çalıştığınız bir şey olarak algılamaları bu yaştaki çocuklar için normal bir davranıştır.

Bu dönemde çocuğunuza vitaminlerini damlalıkla vermekte güçlük çekebilirsiniz. Muhtemelen çocuğunuz, anlamlandıramadığı bu ilacı almayı reddedecektir. Fakat vitaminlerini almayı reddediyor diye ona vitamin vermeyi kesmemelisiniz. Başka yöntemler izleyerek çocuğunuzun vitaminlerini düzenli bir şekilde almasını sağlayabilirsiniz.

Çiğnenebilir vitaminler, damlalıklara alternatif bir yöntemdir. Çocukların çiğnenebilir vitaminleri kullanabilmesi için dişlerinin çıkması ve tatlıya düşkünlüklerinin başlaması gerekir. İki yaşını tamamlamış çocukların çoğu bu durumu karşılar. Çiğnenebilir vitaminler, çocukları cezbedebilmek amacıyla farklı şekil, renk ve tatlarla üretilirler. Doz ayarlamaları da damlalıkla verilen vitaminlere göre daha rahat sağlanabilir. Eğer çocuğunuz vitaminlerini damlalıkla almayı reddediyorsa, çiğnenebilir vitaminler size kolaylık sağlayacaktır.

Bazı çocuklar, çiğnenebilir vitaminlere kolayca adapte olabilirken bazılarıysa vitaminlerin renklerini ya da tatlarını itici bulabilirler. Bu durumda çocuğunuzun kabul edebileceği bir vitamin bulana kadar, farklı çeşitler deneyebilirsiniz. Yapacağınız bu denemeler ekonomik açıdan belki sizi zorlayabilir fakat denemeleriniz sonucunda çocuğunuz için en uygun vitamini bulabilirsiniz.

Çocuğunuz, eğer tüm denemelerinize rağmen vitaminini almayı kabul etmezse farklı oyunlarla vitaminlerini almasını sağlayabilirsiniz. Çiğnenebilir vitamini ezip meyveli içeceklerine ekleyerek gizleyebilirsiniz. Ayrıca damlalıklı vitamin kullanıyorsanız yine aynı şekilde vitamini çocuğunuzun içeceğine karıştırarak içirebilirsiniz. Eğer vitamini tek seferde verirken içeceklerin tadında değişiklik oluyorsa, dozajı iki seferde vermek de faydalı olabilir. Aroması kuvvetli meyve suları ya da doğal meyve gazozları, vitaminin tadını saklamakta daha başarılı olabilir. Ayrıca gazozların kabarcıkları, hem çocuğunuzun ilgisini çekebilir hem de vitaminin aromasını daha rahat gizleyebilir.

Çocuğunuza çiğnenebilir vitamin vermeye başlamadan önce, doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bazı vitaminler çocuğunuzun alması gerekenden daha dazla vitamin içerebilir, bu yüzden çocuğunuz için en uygun dozajı doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz. Çocuğunuza vitamin seçerken formülünün, doktorunuzun belirlediği dozajı aşmamasına dikkat edin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0