ÇOCUKLARIN CEZALARDAN KURTULMAYA ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Her çocuk ceza almanın berbat bir durum olduğunu düşünür. Bu sebeple cezadan kaçmak için çeşitli yollara başvururlar. Anne ve babalar, çocukların cezalardan kaçmaya çalıştığını erken fark ederlerse çocuklar üzerindeki otoritelerini koruyabilirler.

ÇOCUKLARIN CEZALARDAN KURTULMAYA ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Çocuklar cezalardan nasıl kurtulmaya çalışırlar?

Özellikle inatçı ve agresif çocuklar aldıkları cezaları umursamaz görünerek cezaların bir değerinin olmadığını anne ve babalarına göstermek isterler. Aslında ceza ve ödül sistemi çocuklar üzerinde gayet etkili olmaktadır. Kimi zaman çocuklar cezalara karşı umursamaz görünerek anne ve babalarını gafil avlayabilirler. Aileler bunun sonucunda verdikleri cezaların işe yaramadığını düşünüp, bazen cezayı uygulamamayı bazen de ceza vermemeyi seçebilirler. Umursamaz görünmek, çocukların cezalardan kaçmak için uyguladığı bir yöntemdir. Bilinçli anne ve babalar bu gibi durumların farkına önceden varıp verdikleri cezaları kararlı bir şekilde uygulamaktadırlar. Bu sayede çocuk yaptığı hatanın aldığı ceza sebebiyle farkına varacaktır. Aksi takdirde çocuk üzerindeki anne ve baba otoritesi zayıflayacaktır. Bu otorite zayıflığı çocuğun başına buyruk yetişmesine ve akabinde sorumsuz bir yetişkine dönüşmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle çocuklar üzerindeki otoritenin kaybedilmemesi önemlidir.

Çocuklar cezadan kaçmak için ne yapar?

Kimi zamansa çocuklar verilen sorumlulukları yerine getirmemek için cevap vermemeyi ya da duymazdan gelmeyi tercih etmektedirler. Anne ya da babanın çocuğa yapması gereken bir işi söylemesi üzerine çocuk, söylenenleri duymazdan gelerek ve hiçbir şey yapmadan bulunduğu ortamdan uzaklaşmaya çalışabilir. Bu tarz davranışlarda ebeveynlerin ısrarcı olması önemlidir. Çocuğun duyması ve harekete geçmesi için diretmek gerekebilir. Çocuğun karşısına geçip gözlerinin içine bakarak yapması gereken işi şu an yapması gerektiği söylenebilir. Böylece çocuk anne ya da babasını görmezden gelemeyecek ve üzerine düşen görevi yapmaya başlayacaktır.

Bir başka durumsa çocukların ceza pazarlığı yapmasıdır. Bu yöntem verilen cezanın, yapılan hatanın boyutundan daha büyük olduğunu hissettirmek için kullanılmaktadır. Bu durumda anne ve babalar dikkatli olmalıdır. Çünkü gerçekten yapılan hatanın boyutuna orantılı olarak ceza verilmesi gerekmektedir. Verdiğiniz cezanın haklı ve doğru olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuzun aksi yönde söylemlerine kulak asmamanız gerekir. Çünkü çocuklar cezalar üzerinde pazarlık yapmayı ve bu sayede aldıkları cezaları hafifletmeyi isteyebilirler.

ÇOCUKLARIN ANNE VE BABALARINA TEPKİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0