Bahçe, Bodrum ve Garaj Güvenliği

by Bebek Melekleri

Çevre Güvenliği Bebekler ve çocuklar her zaman çok vakit geçirdikleri yerlerde değil, evin başka yerlerinde oyun oynarken de çeşitli kazalara uğrayabilirler. Bu nedenle evinizin tamamında çeşitli güvenlik önlemlerini almalı ve dikkatli davranmalısınız.

Çevre Güvenliği Evinde bahçesi,bodrumu ve garajı olanlar nasıl güvenlik önlemleri alabilirler?

Evinizin garajını, bodrumunu, bahçesini mutlaka çocuklarınız ve bebekleriniz için güvenli hâle getirmelisiniz. Bunun için almanız gereken önlemler basit ama etkili birer güvenlik unsuru olabilir. Özellikle garajlarda (garaj olmadığı durumlarda çoğunlukla bodrumda ya da eşya odasında) tehlikeli maddelerin bulundukları yerlerin güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Bu tür malzeme ve maddeleri, kendi kendine kapanabilen dolaplarda muhafaza etmek iyi bir başlangıç olabilir. Elektrikli aletleri, bebeğinizin ya da çocuklarınızın yanında kullanmamaya çalışmalı ve işiniz bittiğinde elektrikle bağlantısını kesmelisiniz. Kabloları mümkün olduğunca derli toplu bir şekilde tutmalı ve çocuklarınızın bu alanlarda elektrikli eşyalarla oynamalarını engellemelisiniz. Evin herhangi bir yerinde kullanılmayan derin dondurucu, buzdolabı ya da buna benzer eşyalarınızın kapaklarını tamamen kilitli tutmak ya da kapaklarını çıkartmak çocuklarınızın içeride mahsur kalmasını engelleyebilir.

Sadece garajın içinde değil çevresinde de oyun oynamaya izin vermeyebilirsiniz. Küçük çocukların başka sürücüler tarafından fark edilmeleri çoğu zaman zordur. Otomatik garaj kapıları, sürgülü ya da açınıp kapanabilen merdivenler, halat ya da kalın ipler, sulama boruları, kapaksız raflar gibi eşyaların da güvenliğini, çocuklarız için sağlamalısınız.

Çocuklarınızın bahçenizde daha güvenli bir şekilde oynaması ve vakit geçirmesi içinse önlemler almakta fayda vardır. Bahçe sınırınızın belli olması (çitlerle çevrili olması gibi) çocuğunuzun güvenli bir alan içinde oynamasını sağlayacaktır. Bahçenizde tehlikeli bitkilerin olup olmaması da dikkat etmeniz gerekenler arasındadır. Böyle bitkileri fark ederseniz mutlaka onları yok etmeli ve bunun için gerekirse belediyenize başvurarak zehirli bitkiler konusunda destek almalısınız. Aynı zamanda böcek ve bitki ilaçlarını da kullanırken dikkatli olmalısınız. Gereksiz ilaçlamanın çocuklarınızı etkileyeceğini unutmamanız gereklidir. İlaçlama yapıldıktan en az 48 saat içinde bahçenizde oyun oynanmasına izin vermemeniz lazımdır. Bahçe etkinlikleriniz sırasında da güvenliği elden bırakmamalı, barbekü ya da mangalınızı ihtiyatlı kullanmalısınız. Ayrıca barbekü yaptığınız alana çocuklarınızı yaklaştırmak kazaya yol açabilecek durumlara neden olabilir.

Ayağa Kalkma Denemeleri ve İlk Adımlarda Yaşanan Düşmeler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin