Çalışırken Aklınız Evde Kalmasın

by Bebek Melekleri

Çalışırken aklınız evde kalabilir. Çalışan ebeveynlerin en çok zorlandıkları noktalardan biri çocuklarını geride bırakmak zorunda olmalarıdır. Anne-babalar bazen çocuklarına yeteri kadar vakit ayırmamaktan korkar ve bunun çocukları üzerinde yaratabileceği olumsuz etkilerden endişelenirler.

Ebeveynler, çocuk sahibi olduktan sonra işlerine geri dönmek zorundadır. Bazen anne evden çalışır, bazen baba evden çalışır. Bazı durumlarda da ikisi birden dışarıda çalışmak zorundadır. Durum her ne olursa olsun çocuklarını geride bırakıp işe gitmek, iki ebeveyn için de zor bir durumdur.

Çalışırken aklınız evde kalmaması için yapmanız gerekenler nelerdir?

Çalışan ebeveynlerin en büyük kaygılarından biri çocuklarına yeteri kadar vakit ayıramamalarıdır. Her ebeveyn çocukları ilk adımlarını atarken, ilk kelimelerini söylerken onun yanında olmak ister. Ağladığında, acıktığında çocuklarıyla ilgilenmek isterler. Hayatın her döneminde olduğu gibi bu durumda da her şey istediğimiz gibi gitmez. Tüm bunlara rağmen çalışan anne-babalar da çocuklarına gerekli vakti ayırabilirler.

Çalışan bir ebeveynseniz günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak değişikliklerle çocuğunuzun ihtiyacı olan ilgiyi sağlayabilirsiniz. Normal saatinizden biraz erken kalkarak çocuğunuzun yanına uzanmak hem size hem de çocuğunuza iyi gelebilir. Sabah kahvaltı yaparken onun da size eşlik etmesini sağlayabilir yeterli yaşa geldiğinde kahvaltı sofrasını birlikte hazırlayabilirsiniz. Akşam eve döndüğünüzde eşiniz ve çocuğunuzla birlikte kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Bu küçük aktiviteler sayesinde hem çocuğunuzla vakit geçirebilirsiniz hem de daha fazla hareket etmiş olacağınızdan günlük spor ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz.

İşe gitmeden önce çocuğunuz kreşe gidiyorsa beslenme çantasına ufak notlar bırakabilirsiniz. Çocuğunuz henüz bu notları okuyamayacak yaştaysa onun hoşuna gidebilecek çizimler yapabilirsiniz. Yatağının kenarına ikinizi temsil eden bir çizim yapabilir ya da sadece kalp bile çizebilirsiniz. Çocuğunuz, uyandığında bunları görünce mutlu olacaktır. Bunun dışında çocuğunuza sizi hatırlatan bir eşya bırakabilirsiniz. Bırakacağınız eşyayı seçerken çocuğunuzun yanında taşıyabileceği boyutlarda olmasına özen gösterin. Birlikte çekilmiş bir fotoğrafınızı, saçınıza taktığınız bir tokayı ya da kullandığınız mendili çocuğunuza verebilirsiniz. Aynı şekilde siz de çocuğunuza ait bir eşyayı yanınızda bulundurabilirsiniz. Böylece yan yana olmasanız bile çocuğunuzun size yakın hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Çalışırken telefonla konuşma imkânınız varsa gün içerisinde çocuğunuzu arayarak onunla konuşabilirsiniz. Gün içerisinde çocuğunuzla iletişim hâlinde olmak onun size daha yakın hissetmesini sağlayabilir. Gününün nasıl geçtiğini ve neler yaptığını sorabilirsiniz. İş ortamınız uygunsa belirli aralıklarla çocuğunuzu iş yerinize götürebilirsiniz. Onu iş arkadaşlarınızla tanıştırabilir ve çocuğunuza ne iş yaptığınızı gösterebilirsiniz. Siz işinizi yaparken çocuğunuz da yanınızda ufak karalamalarla meşgul olabilir.

Çalıştığınız yerde, öğle yemeği molalarınız varsa bu molaları çocuğunuzla değerlendirebilirsiniz. Eviniz ya da çocuğunuzun yuvası iş yerine yakınsa öğle yemeklerinizi çocuğunuzla birlikte yiyebilirsiniz. Eğer bu molalarda birbirinizden ayrılmak ikiniz için de zor oluyorsa bu yemekleri iptal etmeniz faydalı olacaktır. Çoğunuzun sizden ayrılma problemi varsa bu sorunun büyümesine neden olabilir.

Kaba bir çocuk ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler