Çalışan Bir Ebeveyn Olarak Çocuğunuzu Doğru Eğitebilirsiniz

by Bebek Melekleri

Çalışan ebeveynler, çocuklarıyla geçirdikleri kısıtlı vakitte doğru terbiye verememenin endişesini duyabilir. Fakat çalışan bir ebeveyn olmanız, çocuğunuza doğru terbiye vermenize engel değildir.

Çocuk sahibi olduktan sonra çalışmaya devam eden ebeveynlerin en büyük endişelerinden biri çocuklarıyla daha az vakit geçirmeleri ve bu kısa vakitte doğru eğitim verememeleridir. Bu nedenle ebeveynler, çocuklarıyla geçirdikleri birkaç saatlik vakitte suçluluk duygularını giderebilmek için çocuklarına fazla iyi davranırlar. Fakat bu davranış, çocuklara doğru terbiye eğitimi verebilmek için pek de iyi bir yol sayılmayabilir.

Çalışan bir ebeveyn olarak çocuğunuzu nasıl doğru eğitirsiniz?

Kısıtlı zamanınızda çocuğunuzla iletişiminizi sağlamlaştırmak için çocuğunuzu fazla serbest bırakmak kişisel gelişimi açısından olumlu etkiler yaratmayabilir. Sahip olduğunuz az vakitle de çocuğunuzun düzgün bir terbiye almasını sağlayabilirsiniz. Bunun için davranışlarınızda birkaç noktaya dikkat etmek faydalı olacaktır. Çocuğunuzun gündüz bakıcısıyla geçirdiği vakitte karşılaştığı sınırlandırmaların ardından siz geldiğinizde kuralların yıkılması çocuğunuzun kafasını karıştırabilir. Bu nedenle bakıcınız ve eşinizle birlikte çocuğunuza koyacağınız sınırları belirleyin, vaktiniz ne kadar kısıtlı olursa olsun bunları istikrarlı bir şekilde uygulamaya çalışın. Çocuklar istikrarsız durumlardan sıyrılmanın yolunu kolayca bulabilir ve durumları kendi avantajlarına çevirebilirler. Çocuğunuza vereceğiniz terbiye konusunda eşinizin ve bakıcınızın desteğini almak işinize yarayacaktır.

Bazı aileler ise çocuklarıyla biraz daha fazla vakit geçirmek adına çocuklarının geç yatmasına göz yumabilirler. Ebeveynler çocuklarına gerekli vakit ayıramadıklarını düşündüklerinden kendilerini suçlu hissederler ve böyle yaparak kendilerini avutmaya çalışırlar. Fakat bu davranışın pek de sağlıklı olduğu söylenemez. Çocuğunuzu yatması gerektiği saatten geç yatırmak onun fiziksel ve kişisel gelişimini olumsuz etkileyebilir. Çocuğunuz geç yattığı için ihtiyacı olan uykuyu alamayabilir. Bu da gelişimini olumsuz etkiler. Yeteri kadar dinlenemeyen çocuk, gün içerisinde daha huysuz ve hırçın davranabilir. Bu nedenle çocuğunuzun geç uyumasına göz yummayın.

Bazı ailelerse çocuklarıyla daha fazla vakit geçirebilmek için çocuklarıyla birlikte uyurlar. Bu da çocuğun kendi yatağında uyumasına alışmayı geciktirir. Ayrıca çocuğunuz sizin hissettiğiniz suçluluğu fark edebilir ve güvende hissetmeyebilir. Böyle bir durumda işe gidiş saatlerinizde ya da evden ayrılmanızı gerektiren başka durumlarda çocuğunuzdan ayrılmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Siz evden çıkarken çocuğunuzun huysuzlanmaları artar ve geri döndüğünüzde size tavırlı davranmaya devam edebilir.

Oyunlara dahil olamamak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler