Çalışan Annenin Yapması Gerekenler

Günümüz şartlarında ebeveynlerin her ikisi de genellikle çalışmaktadır. Bu hem ebeveynlerin kişisel isteğidir hem de çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamanın zemini olarak görülür. Peki, bu durumda annenin özellikle çocukla olan ilişkisi nasıl bir hâl alır?

Çalışan Annenin Yapması Gerekenler

Çalışan bir annenin özellikle çocukla olan ilişkisi nasıl olur?

Çalışan annelerin çocuklarında gördüğü en büyük problem, davranışlarında meydana gelen değişiklikler olur. Anne çalışmaya başlayınca çocuğun, ona bakacak olan kişiyle bir uyum içine girmesi beklenir. Bu evre, çocuğun en mızmız olduğu dönem olarak bilinir. 6-10 aylık dönem, çocuklarda yabancı anksiyetesinin geliştiği dönemdir. Yani annelerine karşı nazlı olmalarının altında yatan neden, ayrılık kaygısı olabilir. Bu durumu ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri, hep beraber zaman geçirmek ve şikâyetlerin azalmasını beklemektir. Bekleme esnasında annenin çocuğa yaklaşımı da önemlidir. Çocuk ağladığında, hırçınlık gösterdiğinde istediği yapılırsa davranış şekli devam eder. Sabırlı olmak fayda sağlayabilir.

Çalışan anneler ne yapmalıdır?

Bazı anneler çocuklarını bakıcıya emanet edip çalışmaya karar vermekte zorlanırlar. Çocuklarının ruhsal ve fiziksel yönden gelişimini etkileyeceğini düşündükleri için ikileme düşerler. İkilemi ortadan kaldırabilmek adına dikkat edilmesi gereken ilk şey, çocuğun çevresiyle olan güven bağını güçlendirmektir. Bakıcının değişmemesi bunu sağlamanın yollarındandır. Yine annenin ya da bakıcının duygusal yönden güçlü olması, güven duygusunun çocukta gelişmesinin etkenlerindedir. Burada anneye de büyük bir iş düşmektedir. Anne, çalışmaya başladıktan sonra ikilemi yaşamaya devam eder ve bunu çocuğa yansıtırsa, ileride suçluluk doğuracak bir ilişki zemini atılmış olur. Bu sebeple anne net olmalıdır.

Anneleri çalışan çocuklar zaman zaman zıt tepkiler de verebilirler. Mesela sabah annesinden bakıcısına gitmek istemez, akşam da bakıcısından annesine gelmek istemez. Bunun nedeni, 18-36 ay arasındaki çocukların, kendilerine bakan kişilerden ayrılamama sorunudur. Özellikle bu yaş grubundaki çocuklar için anne, her şeydir. Annelerini başlarından atmak ister gibi görünseler de aslında sürekli onların yanında olmak isterler. Yani hiçbir şey onlar için yeterli olmaz. Bu yüzden de ters tepki verebilirler.

Eğer çocuğa bir bakıcı bakıyorsa, annelik görevi paylaşılıyor demektir. Bu da aslında anne ile bakıcıya büyük bir sorumluluk yükler. Çocuğun devamlılık problemi yaşamaması için anne ve bakıcı ortak bir dil kullanmalıdır. Çocuğa annesinden ne kadar ayrı kalacağı uygun bir dille anlatılmalıdır. Yine de bu süreçte çocuk olumsuz davranışlar sergilerse bunu kişisel bir sorun olarak görmemekte fayda vardır. Nihayetinde annesine muhtaç bir çocuğun yapması beklenen bir davranış olarak görülebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0