Çalışan Anne ve Çocuk Arasındaki Bağ

Çocukların doğdukları andan itibaren en yakınında olan kişi, anneleridir. Anneler, belirli bir zaman geçtikten sonra işlerine dönmek zorunda kalabilir ve çocuğuyla kısa süreli ayrılıkları yaşamaya başlayabilirler. Bu durum, çocuğun annesine karşı olan ilgisini bağımlılık hâline dönüştürebilir.

Çalışan Anne ve Çocuk Arasındaki Bağ

Çalışan anne ile çocuk arasında nasıl bir bağ olur?

Çocuklar, çeşitli nedenlerle genellikle babalarından ziyade annelerine karşı aşırı bir bağlılık hissederler. Bu bağlanma durumu zaman zaman bazı hastalıklar sonrası da meydana gelebilir. Mesela gribal enfeksiyon geçiren bir çocuk, hastalığı sonrasında annesine daha da düşkün olabilir. Belli enfeksiyonlar, çocuklarda davranış değişikliğine yol açabilir ya da çocuklar kazandıkları becerileri kısa süreliğine de olsa kaybedebilir. Bunu tetikleyen şey, hastalık sürecinde annelerin gösterdiği yakın ilgidir. İlgi, zorunlu olarak çocuğu annesine bağımlı hâle getirebilir. Hastalık bittiğinde, bu bağımlılık durumu devam ederse çocuğu bir psikiyatra göstermek gerekli olabilir.

Çalışan annelerle çocukları arasındaki bağ, çalışmayan annelerinkine göre daha fazla olabilir. Küçük yaşta, annesinin çalışması gerektiği için kreş verilen çocuk, annesine aşırı derecede bir bağlanma yaşayabilir. Bu normal bir davranıştır çünkü doğduğu andan itibaren kendisine en yakın olan kişi annesidir ve tüm ihtiyaçları annesi tarafından karşılanır. Aynı şekilde anne de çocuğuna olan sevgisinden, çocuğunun kendisine ihtiyaç duyduğu düşüncesinden yola çıkarak bu bağlanma durumunu körükler. Her gün akşam, eve geldikten sonra uyku vakti gelene kadar çocuğuyla zaman geçirmeleri, çocuğun her istediğini yapması anneye olan bağlılığı daha da güçlendirir. Eğer anne bu durumdan şikâyetçiyse öncelikle kendi davranışlarına dikkat etmesi yerinde olacaktır. Çocuğun bağımlılık davranışlarını güçlendirecek hareketlerde bulunmak, bağımlılık derecesini arttıran eylemlerdendir. Anne çocuğuyla daha sınırlı bir ilişki sürdürürse hem çocuğun bağlılık yoğunluğu azalacak hem de her seferinde anneden ayrılma acısını yaşamayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0