ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARIYLA İLİŞKİSİ

Günümüzde annelerin çalışma oranının son yıllarda artış gösterdiği söylenebilir. Hem annenin hem de babanın çalıştığı ailelerde bazı durumlara dikkat edilmemesi, çocuklar ve ebeveynler açısından kimi zorluklar doğurabilir. Çalışan anne ve çocuk ilişkisi sağlıklı olmayabilir.

ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARIYLA İLİŞKİSİ

Çalışan anne ve çocuk ilişkisi nasıl olur?

Çocukların, özellikle yaşamlarının ilk yıllarında anneleriyle sıklıkla vakit geçirmeye, iletişim ve temas hâlinde olmaya ihtiyaçları vardır. Annelerin de çalıştığı ailelerde, annenin işte bulunduğu zamanlarda çocuğun bakımının aksaması, çalışırken yorulan annenin çocukla sağlıklı iletişim kuramaması, yeterince ve kaliteli zaman geçirememesi gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Ebeveynlerin, her zaman önceliklerini çocuklarına vermeye gayret göstermeleri gerekebilir. Çocuklar 3 yaşına gelene kadar annenin çalışmaktan ziyade çocukla ilgilenip onunla yeterince vakit geçirmesi, hem çocuk hem de anne açısından avantajlı durumlar oluşturabilir. Bu dönemlerde annenin çalıştığı durumlarda çocuğun ihtiyaç duyduğu, annesiyle olan fiziki temasın yeterince sağlanamaması gibi risklerin doğabileceğini söylemek mümkündür.

Çalışan anneler çocuk bakımı problemini nasıl çözebilirler?

Hem annenin hem de babanın çalıştığı bazı aileler, çocuğu hafta içlerinde büyükanne ve büyükbabaya ya da başka güvenilir insanlara bırakıp çocukla sadece hafta sonları görüşmek gibi bir yönteme başvurabilir. Bunun gerçekleştirilmemesi gereken bir yöntem olduğu söylenebilir. Çocuğun bakımıyla ilgilenen kişilerin sıklıkla değişiklik göstermesi de çocuğun gelişimini olumsuz yönlerde etkileyebilir. Bu tür yanlış yöntemlerin uzun süreler devam etmesi çocuklarda davranış bozuklukları ve uyum sorunları görülmesine yol açabilir. 0-3 yaş arasında bir çocuğa sahip olan annenin çalışmak zorunda olduğu durumlarda çocuğun bakımıyla ilgilenecek sabit bir kişinin bulunması daha uygun olacaktır. Çocuk 3 yaşını doldurduktan sonra ise onu kreş, anaokulu gibi kurumlara göndermek daha avantajlı olabilir.

Çalışan anneler, kimi zaman çocuklarıyla fazla ilgilenemedikleri için suçluluk duyup çocukla vakit geçirdiği zamanlarda onun her isteğini yerine getirmek veya çocuğa bazı kural ve sınırlar koymaktan kaçınmak gibi davranışlar sergileyebilir. Bu durum, çocuğun gelişimi için olumlu bir durum olmayacaktır. Çalışan annelerin suçluluk duygularını bastırıp çocukla geçirdikleri zamanın en kaliteli şekilde değerlendirilmesi için çaba harcaması daha olumlu durumlar meydana getirebilir. Çalışan anneler, çocukla vakit geçirme fırsatı bulduklarında ev işleri veya başka işlerle ilgilenmek yerine çocukla kaliteli vakit geçirerek birlikte olunamadığı zamanlarda doğan boşluğun mümkün olduğunca doldurulmasını sağlayabilirler.

AKADEMİK BAŞARISIZLIĞIN SEBEPLERİ VE BU KONUDA YAPILABİLECEKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0