Çalışan Anne Olmak

Anne olmak yalnızca çocukla ilgilenildiğinde dahi pek çok sorumluluk anlamına gelirken bir de annelerin çalışma hayatına dâhil olması sorumlulukları arttırabilir. Ancak anneler çalışırken çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim sürdürebilirlerse gerekli dengeyi kurmuş olurlar.

Çalışan Anne Olmak

Anneler çalışma hayatı ile bebek bakımı arasında nasıl bir karar vermelidir?

Çalışan bir anne olmak pek çok yeni zorluğu beraberinde getirse de anneler çevrelerinden aldıkları destekle ve kendi çabalarıyla bunun üstesinden gelebilir. Bir çocuk dünyaya geldiği ilk andan itibaren annesine bağımlı olarak düşünülür. Çalışan anne olmanın zorluğu doğumdan sonraki ilk aylarda işe dönüşle beraber yaşanan süt kriziyle kendini gösterir. Bebeklerini anne sütüyle besleyen kadınlar iş ve bebek arasında biraz yıpranabilir. Ancak süt sağma teknikleri, ekipmanları, saklama yöntemleri, iş yerlerinde bunun için gerekli ortamların ve zamanın bulunması gibi pek çok yardımcı faktör annelere bu konuda yardımcı olur. Bebeklerden ayrı kalmanın duygusal yönü bir yana bırakıldığında beslenme açısından karşılaşılan sorunlar bu şekilde çözülebilir. Ayrıca bebeğe bakan birilerinin olması veya babaların bu konuda destekleri annelerin işini kolaylaştırabilir. Çocuğun gelişiminin her evresinde de bunun gibi yardımcı faktörler sayesinde çalışan bir anne olmak dengeli biçimde sürdürülebilir.

Anneler genellikle çocukları doğduktan sonra çalışma hayatıyla çocuk bakımını bir arada sürdürmek konusunda endişeye kapılır. Bu durum tamamen annenin kişisel kararına kalmış bir durumdur. Kimi anneler ilk yıllarda çalışmama kararı alırken kimileri altı ay sonunda işe dönebilir. Anneler kendi yardımcı faktörlerini, zorlukları veya işten aldıkları hazzı değerlendirerek bu kararı vermelidir. Annelerin çalışması konusunda uzmanlarca savunulan iki zıt fikir olsa da bu durum pek çok değişkene bağlı olduğu için anneler kendi kararlarını kendileri verebilir.

Çalışan anne olma kararı veren bir anne hayatını bu fikre göre şekillendirmelidir. Mesai saatleri nedeniyle her şeye yetişemeyeceğini kabullenen bir anne bu konuda babayla iş bölümü yapmalıdır. Çocuğun ve evin sorumluluğu her iki ebeveynde de olduğundan işler yarı yarıya bölüşülmelidir. Bazı anneler çeşitli faktörlerden ötürü çocuklarını tek başlarına yetiştiriyorsa bu durumda bir yakından veya bir bakıcıdan destek almak faydalı olabilir. Ev işleri için düzenli olarak birinden destek almak da annenin çocuğa ayırabileceği vakitleri artırabilir. Pek çok şeye yetişmek zorunda olmak bazen yorucu olacağı için çocuğun ihtiyacı olan ilgiyi esirgememek için bu tür yardımlar faydalı olabilir.

Çalışan annenin sorumluluğu artabilir mi?

Çalışan anneleri en fazla düşündüren konu genellikle çocuklarına ayıracakları zamanların azalmasıdır. Bu durumda endişe edip üzülmek yerine çocukla geçirilen zamanlar daha kaliteli hâle getirilmelidir. Maddi kazancı olan annelerin yaptığı büyük hatalardan biri bu zamanların telafisini pahalı hediyelerle yapmaktır. Ancak bunun yerine çocukla beraber geçirilen zamanın kaliteli olmasına özen göstermek gerekir. Mülkiyetçi bir çocuk yetiştirmeye neden olacak pahalı hediyeler yerine çocuğun gelişimini destekleyecek ve aradaki bağı kuvvetlendirecek faaliyetler yapılabilir.

Çalışan bir anne olmak pek çok zorluğu beraberinde getirse de planlı ve programlı olunduğunda denge kurmak mümkündür. Anne ve babaların veya yakın çevrenin iş bölümü de annelerin bu dengeyi sağlamasında en büyük destekçidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0