ÇALIŞAN ANNELERDE OLUŞABİLECEK SUÇLULUK VE ENDİŞE DUYGUSU

Bazı çalışan anneler, çocuklarıyla yeterince vakit geçiremedikleri ve ev işleri gibi konuları yeterince gerçekleştiremedikleri için suçluluk ile endişe duyabilirler. Çalışan annelerin bu duygulardan kurtulması, çocuğun ihtiyaçlarının daha iyi yerine getirilmesini sağlayacaktır. Çalışan anne neden suçlu hisseder gelin bakalım.

ÇALIŞAN ANNELERDE OLUŞABİLECEK SUÇLULUK VE ENDİŞE DUYGUSU

Çalışan Anne Neden Suçlu Hisseder?

Çalışan bazı anneler, çocuklarıyla yeterince ilgilenemediklerini, evdeki sorumluluklarına yerine getiremediğini ya da çocuğunun yanında değilken onun güvende olmadığını düşünüp bazı olumsuz duygulara kapılabilirler. Bu düşüncelerin getireceği stres, korku, endişe gibi duygular. Çalışan annelerin hem iş yerindeki hem evdeki hem de çocuğun ihtiyaçları ile ilgili sorumluluklarını, hissettikleri baskı nedeniyle daha fazla yerine getirememelerine neden olabilir.

Çocuğuyla yeterince ilgilenemediği ve evdeki sorumluluklarını yeterince yerine getiremediğini düşünüp suçluluk duygusuna kapılan anneler, evde olduğu zamanlarda hem ev işlerini tam olarak yerine getirmeye çalışacak hem de çocukla ilgilenmek için çaba göstereceklerdir. Bu durum, çalışan annelerin çok fazla yorulmasına ve stresli bir durumda olmalarına neden olabilir. Bunun önüne geçmek, çok fazla yorulmamak ve stres altına girmemek için çalışan annelerin, evde olduğu sürelerde önceliği çocuğun ihtiyaçlarını karşılamaya vermeleri, ev işleri konusunda ailenin diğer bireylerinden yardım almaları ya da sonraya bırakmaları daha faydalı olabilir.

Çalışan annelerin bu duygudan kurtulması için ne yapmalıdır?

Çalışan anneler, çocuklarının yanında olamadıklarında onların ihtiyaçlarının yeterince karşılanamayacağını, tehlikelerden korunamayacağını düşünüp çocuklarını kaybetme endişesi yaşayabilirler. Yaşanan bu endişe, çalışan annelerin çocuklarını, onlara bakması için teslim ettikleri insanları sık sık aramasına. Kontrol etmesine yol açıp çocuğun bakımını üstlenen kişide annenin kendisine güvenmediği düşüncesinin oluşmasına yol açabilir. Bunun yaşanmaması için bu tür endişeleri olan annelerin güven duymak için çaba sarf etmeleri ve bu hislerinden arınmaları gerektiği söylenebilir.

Çalışan anneler, çocuklarıyla vakit geçirdikleri zamanlarda, çocukların üzerine fazla düşmemeye, onlara karşı doğal davranmaya özen göstermelidir. Annelerin çalıştıkları süreçte çocuklarından ayrı kalmaları sebebiyle onların her istediklerini yapması. Çocukların kendilerinin karşılayabileceği ihtiyaçlarını da annenin karşılaması gibi davranışlar, çocukların düşünceleriyle davranışlarının uygun olmayan şekillerde gelişmesine neden olabilir. Çalışan anneler, çocukları uygun olmayan davranışlar sergilediğinde ya da koyulan bazı kurallara uymadıklarında bunlara göz yummamalı ve çocukları uyarıp bu konuda uygun davranmaları gerektiğini hatırlatmaları faydalı olacaktır.

BEBEKLERDE NESNELERİN VE CANLI VARLIKLARIN DEVAMLILIĞI DÜŞÜNCESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0