Büyükanne Büyükbaba ve Torun İlişkisi

by Bebek Melekleri

Büyükanne ve büyükbaba ile torunları arasında çok güzel bir bağ oluşur ve torunları onlar için bir mutluluk kaynağıdır. Torunlarıyla ilgili görevleri, onların daha iyi insanlar olması için belli değerleri ve duygusal mirası kazanmalarını sağlamaktır.

Bir bebeğin doğumu aslında anne, baba, büyükanne, büyükbaba, teyze olmak gibi birçok toplumsal rolün doğumunu da beraberinde getirir. Sabırsızlıkla beklenen dokuz ayın sonunda anne baba çocuklarına; büyükanne büyükbaba ise torunlarına kavuşurlar. Hamilelik sürecinde ruhsal hazırlık yapılmaya çalışılsa da herkes yeni rolünü, doğum gerçekleştikten sonra yaşamaya başlar. Aile sistemi içine yeni giren bebek ve yeni roller, o zamana kadar alışılmış, kabul edilmiş sistemi altüst edebilir. Belki bir miktar kargaşa yaşandıktan sonra sistem yeniden düzenlenir ve bir denge oluşur. Çocuğun iyiyi, kötüyü, doğruyu, yanlışı anlayabilmesi için yol gösterilmesine ihtiyacı olabilir. Yol gösterilirken de tutarlılığa dikkat edilmelidir. Büyükanne ve büyükbabanın doğruları, anne babanın doğruları ile çelişiyorsa çocuğun kafası karışabilir. Bazen anne babaların farkında olmadan yaptıkları hatalar, çocuğun bilinçaltında yer edinebilir ve bu da hayatını olumsuz etkileyebilir.

Büyükanne ve büyükbabanın olumsuz etkisi nelerdir?

Büyükanne ve büyükbabanın, çocuğunuza koyduğunuz kuralların sınırlarını genişletmeye çalışması bir çatışma alanı yaratabilir. Örneğin harçlığını kullanmayı, aslında bir yanıyla sorumluluk almayı öğretmeye çalıştığınız çocuğunuz, sizin belirlediğiniz harçlıkla belirli şeyleri alabilecekken büyükanne ve büyükbaba tarafından her istediğine hemen ulaşabileceği miktarda ek harçlık verildiğinde istenilen sorumluluğu kazanamayabilir. Ebeveynlerinize, çocuk gelişiminde kuralların sevgi kadar önemli olduğunu belirtip, sizinle kurallar konusunda iş birliğine girmelerini talep edebilirsiniz. Çocukların aşırı hoşgörüyle karşılanıyor olması, sınırlarının olmaması gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuk, kendi sınırlarını koymayı öğrenene kadar sınırları yetişkinler çizmek zorunda kalabilir.

Torunların büyükanne ve büyükbaba için yararı:

Büyükanne ve büyükbabalar, torunlarıyla geliştirdikleri bu özel ilişkide üstlendikleri rol sayesinde kendilerini daha değerli ve meşgul hissedebilirler. Genellikle, torun sahibi olmayan veya torunlarıyla direkt iletişim içinde olmayan yaşıtlarından daha fazla özgüvene sahip olabilirler. Onlarla birlikteyken torunlarının hissettiği gibi, büyükanne ve büyükbabalar da ilgi gördüklerini hissedebilirler. Genellikle çocuklar, büyükanne ve büyükbabalarının anlattıkları hikâyeleri ilgiyle dinlerler. Anlattıklarının ilgiyle dinlenilmesiyse büyükanne ve büyükbabaları, tecrübelerini aktarabildikleri için mutlu hissettirebilir.  Bu şekilde aile bağları kuvvetlenebilir. Ayrıca aradaki nesil farkını yenmeleri adına birlikte vakit geçirmeleri önemli olabilir. Örneğin büyükanne ve büyükbabanın, torunuyla beraber teknolojik aletleri keşfetmesi iki taraf için de eğlenceli bir uğraş olabilir. Büyükanne ve büyükbabalar, tüm aile üyelerine faydalı, eşi benzeri olmayan ve nadide birer değerdir.

Çocuk bakımında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler