Büyük Kardeşin Bebekliğe Dönüşü

by Bebek Melekleri

Eve yeni bir bebeğin gelişi büyük kardeşin, tekrar emzik emmesi, tuvalet alışkanlıkları konusunda sorunlar yaşaması gibi geriye dönüşlere sebep olabilir. Bu durum oldukça doğaldır ve ebeveynlerin özenli davranışlarıyla üstesinden gelinebilir.

Büyük kardeşin bebekliğe dönüşü ne sonuçlar getirir?

Bebeğin gelişiyle büyük kardeşlerin tekrar bebek gibi davranmaya başlaması sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Böyle durumlarda büyük çocuğa kendini tekrar büyük hissetmesi için bazı yardımlarda bulunabilirsiniz. Bu konuda ilk yapmanız gereken ısrarcı olmayı bir kenara bırakmaktır. Çocuğunuz tekrar emzik emmeye başlamışsa bırakması için ısrarcı olmak yerine bir süre bunu yapmasına izin verin. Böyle bir durumda büyük bir çocuk gibi davranması konusunda ısrar etmeniz yalnızca inatlaşmaya ve bu tür davranışları uzatmasına sebep olacaktır. Bunun yerine bebek gibi davranmasının doğal olmadığının farkında olduğunuzu ona hissettirmelisiniz. Böyle davranışlardan hoşlanıp hoşlanmadığını sormanız farkında olduğunuzu hissettirmenize yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun kardeşi gibi davranmaya çalışmasının tek sebebi aslında anne ve babasının ilgisini çekmektir. Bebekle uyku sırasında huzursuzluk çıkardığında fazladan ilgilendiğini gördüğünde kendisi de ekstra ilgi için uyku öncesi huzursuzluk yapabilir. Bunun için tüm çocuklarınızla eşit derecede özel anlar geçirdiğinize emin olmanız gerekir. Bakım konusunda gereken zamanlar haricinde oyun oynamak, uyku öncesi birkaç masal okumak veya baş başa kısa bir gezintiye çıkmak çocuğunuza sizi paylaşması gerekmeyen anlar da olduğunu hatırlatmaya yardımcı olur. Bebeğinizin bakımı için birilerinden yardım alıyorsanız bu konuda dengeyi tutturmak sizin için daha kolay olacaktır. Eğer yardım almıyorsanız bebeği güvendiğiniz bir yakınınıza emanet edebildiğiniz zamanlarda büyük çocuğunuza fazladan ilgi göstermek konusunda hassas olun.

Küçük kardeşi taklit etmek gibi öfkeyle yaklaşmak da olası bir reaksiyondur. Böyle durumlarda hislerini açığa vurması için çocuğunuza zaman tanıyın. Onu anladığınızı ve kardeşiyle ilgili hislerinin doğal olduğunu söyleyin. Küçük çocuğunuzun bakımı için kardeşinden yardım istemeniz kendini bu sürece dâhil ve büyümüş hissetmesine yardımcı olabilir. Büyük çocuğunuzdan kendi yeterliliklerini göz önünde bulundurarak ufak tefek yardımlar istemeniz ve bakımla ilgili bilebileceği bazı soruları ona sormanız faydalı olacaktır. Bu durumda hassas olmanız gereken nokta onun gerçekten buna istekli olup olmadığına dikkat etmeniz gerektiğidir.

Kardeş, bir çocuğun hayatında yeterince büyük bir değişikliktir. Büyük çocuğunuzun hayatındaki diğer değişiklikleri bu süreçte en aza indirmeniz kardeşini kabullenmesini kolaylaştıracaktır. Kardeşi için çocuğunuzun programında herhangi bir değişiklik yapmanız süreci uzatabilir.

Büyük kardeşi bunaltmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler