EBEVEYNLERİN BÜYÜK ÇOCUKLA İLİŞKİLERİ

Büyük çocuk aile içindeki konumlarının daha avantajlı olduğu gibi bir genel kanı bulunabilse de çoğu zaman kardeş sahibi olan çocuklar için bu durum söz konusu olmayabilir. Kardeş sahibi olmadan önce tek çocuk olmaya alışkın olan büyük çocuklara, kardeşleri doğduktan sonra ebeveynlerin bazı durumlara dikkat ederek yaklaşmaları faydalı olacaktır.

EBEVEYNLERİN BÜYÜK ÇOCUKLA İLİŞKİLERİ

Büyük Çocuk İle İletişim Nasıl Olmalıdır?

Çoğu çocuk, kardeş sahibi olmadan önce ailenin tek çocuğu olduklarından ve ebeveynlerinin sadece ona ait olduğunu düşündüklerinden, kardeş sahibi olduktan sonra bu duruma olumsuz tepkiler verebilirler. Bu tepkiler, kardeş doğduktan hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi bir süre sonra da görülebilir. Böyle durumlarda ebeveynler, çocuklara uygun şekilde yaklaşmalıdırlar, hayal kırıklığına uğramış olabilecek büyük çocukları için işleri daha da zorlaştırmamalıdırlar.

İkinci çocuk doğduktan sonra ebeveynler, büyük çocuklarına, onun üzülmemesi ya da kardeşini kıskanmaması için her zaman olduğundan daha anlayışlı ve onun isteklerini daha çok yerine getirecek şekilde davranabilirler. Bu durum çocuğun kimi zaman hoşuna gidebilir, kimi zaman ise ebeveynlerinden gördüğü bu davranış değişikliği onları kızdırabilir. Ağabey ya da abla olduğu için bazı sorumluluklar yüklenmesi gerektiğini hisseden çocuklar, özellikle sorumluluk bilinci daha önceden geliştirilmemişse çeşitli duygusal zorluklar yaşayabilirler. Ayrıca kardeşini, anne ve babasının kendisine olan sevgisini paylaşmak zorunda olduğu biri olarak görebilecek olan büyük çocuklar. Özellikle yeni doğan bebekle ilgilenilirken ihmal edilirse kendini terk edilmiş hissedebilir.

Büyük çocukların kendilerini terk edilmiş hissetmemeleri için ebeveynlerin, yeni doğan bebeğin bakım telaşına kapılıp büyük çocuklarını ihmal etmemeleri önemlidir. Büyük çocukla oyunlar oynamayı ve onun ihtiyaçlarıyla da ilgilenmeyi göz ardı etmeyen ebeveynler. Büyük çocuklarında oluşabilecek hislerin mümkün olduğunca önüne geçebilir.

Büyük çocukların kardeşleriyle ilişki ve iletişim kurabilmesi nasıl sağlanır?

Büyük çocukların kardeşleriyle ilişki ve iletişim kurabilmesi için ebeveynlerin uygun ortamı hazırlamak için çaba sarf etmesi de büyük çocuklarda oluşabilecek olumsuz hisleri azaltabilir. Ebeveynlerin, yeni doğan bebeğin ihtiyaçlarını karşılarken büyük çocuklarından yardım istemeleri faydalı olabilir. Zaman zaman bebek bakım sürecine büyük çocukların da aktif şekilde dâhil olmaları. Kardeşleriyle ilişki kurma fırsatı bulmalarına ve onlara karşı besleyebilecekleri olumsuz hisleri azaltmaya katkı sağlayabilir.

ÇOCUKLARIN MİZACININ GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0