Büyük Çocuğun Yeni Bir Kardeşe Alıştırılması

by Bebek Melekleri

Büyük çocuğun yeni kardeşe alıştırılması gerekmektedir. Hâli hazırda çocuk sahibi olan aileler, yeni bir bebek bekledikleri zaman çocuklarını bu duruma hazırlamalıdır.

Yeni gebelik sürecinde büyük çocuğunuzu bu sürecin tamamen dışında kalması imkânsız bir durumdur. Aileye yeni katılacak olan bebeğe hazırlık ve ailede yaşanan heyecanı çocuğunuz da hissedip bu durumun ne olduğunu anlamaya çalışacaktır.

Büyük çocuğun yeni bir kardeşe alıştırılma süreci nasıl olur?

Çocuğunuza kardeşinin olacağını açıklamak için “onu leylekler getirdi” gibi efsanelerin kullanılmaması, çocuğa mümkün olduğunca uygun şekilde anlatılması gerekmektedir. Karmaşık ve zor olabilecek bu sürece başlamak için annesinin hamile olduğunun söylenmesi olabilir. Bunun için uygun zamanı, bir pedagoga veya konunun uzmanı danışarak belirleyebilirsiniz. Çocuğunuza bir kardeşi olacağını ve aileye yeni katılacak bireye alışması için gereken zamanı tanımayı unutmamalısınız.

Doğumun ardından çocuğunuzun yeni bir kardeşe alışması ve aileye yeni bir bireyin eklenmesinin onun için olumsuz bir durum olmadığı fikrini aşılamak için yapacağınız bazı şeyler faydalı olabilir.

Öncelikle annenin doğum sonrasında yaşayabileceği fiziksel değişiklikler hakkında çocuğunuzla konuşmalısınız. Örneğin yorgun olduğunuz zamanlarda, bebek bakmanın keyifli fakat yorucu bir iş olduğunu, hasta olmadığınızı ve bu durumun normal olduğunu büyük çocuğunuza uygun bir dille anlatabilirsiniz. Yeni bebeğe bakmak ve onun ihtiyaçlarını karşılamak vaktinizin büyük bir kısmını harcayacaktır ancak bu süreçte büyük çocuğunuzun da ilgi ve şefkate ihtiyacı olduğunu unutmamalı, onu ihmal etmemeye çalışmalısınız. Çocuğunuzun alışması zaman alabilecek değişiklikleri, yeni bebeğiniz doğmadan önce gerçekleştirmelisiniz. Eğer gebelikten önce büyük çocuğunuz henüz tuvalet eğitimini tamamlamadıysa ve biberondan beslenmeyi bırakmadıysa gebeliğinizin erken dönemlerinde bu alışkanlıkları büyük çocuğunuza kazandırmaya çalışın. Eğer bebek doğmadan önce bu eğimleri veremediyseniz bu süreci bebek doğduktan birkaç ay sonraya ertelemeniz daha faydalı olacaktır.

Büyük çocuğunuzu kardeşiyle tanıştırmaya bebek daha anne karnındayken başlayın. Anne karnındaki bebek büyüdükçe annesinin karnının da büyüyeceğini, yeterince büyüdüğünde onun ailenize katılacağını çocuğunuza anlatarak onu süreç hakkında bilgilendirin. Annenin karnı şişmeye başladıktan sonra büyük çocuğunuzun karına dokunmasını, karında bulunan kardeşine sarılmasını, onu öpmesini isteyerek büyük çocuğunuzun kardeşine ısınmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken çocuğunuzu zorlamamaya dikkat edin.

Bebek doğduktan sonra, büyük çocuğunuzla eskisi kadar zaman geçiremeyebilirsiniz. Bu duruma kardeşinin sebep olduğunu düşünmemesi için çocuğunuzla baş başa geçireceğiniz vakitler yaratabilirsiniz. Çocuğunuzun bebeklere alışması için ona başka bebekleri veya kendi bebeklik fotoğraflarını gösterebilir, aynı süreçlerden kendisinin de geçtiğini ona anlatabilirsiniz.

Birbirine rakip olan kardeşler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler