Boşanmaya İtiraz Eden Çocuk

Anne ve babanın boşanacak olması bir çocuğun kolaylıkla kabul edebileceği bir davranış değildir. Özellikle ev içindeki huzursuzluğun hassasiyetle çocuğa yansıtılmadığı ailelerde çocuklar boşanma konusu karşısında büyük tepkiler verebilir. Bu durumda çocuğun ne düşünerek böyle davrandığını anlamak ve buna yönelik bir yaklaşımda bulunmak gerekir.

Boşanmaya İtiraz Eden Çocuk

Çocuk boşanmayın diye diretiyorsa ne yapmalıyız?

Anne ve babaları boşamış olan çocuklar genellikle bu durumu kolay kabullenemez. Her şeyin zamanla düzeleceğini ve eninde sonunda anne ve babasının tekrar aynı evde yaşayacağını düşünürler. Bunun için her türlü aktivitede anne ve babasını bir arada görmek için ısrarcı davranabilirler. Bazen bu gibi durumlarda anne ve babalar çocukları için sıklıkla bir araya gelebilir. Bu durum çocukların boşanmayı kabullenmesini zorlaştırıcı etkide bulunabilir.

Çocuğunuza boşanacağınızı söylerken fikrini alıyor gibi yaklaşırsanız elbette reddedecektir. Bunun yerine çocuğa net bir biçimde bunun anne ve babasının ortak kararı olduğunu ve gerçekleşeceğini izah etmeniz gerekir. Çocuğunuzun bunu anlaması ve kabul etmesi kolay olmayacaktır. Ancak tutarlı ve açıklayıcı olursanız zamanla kabul etmesi gerektiğini öğrenebilir.

Anne ve babasının boşanacağını duyan bir çocuğun bu konuya itiraz etmesinin altında pek çok düşünce yatar. Çocuklar genellikle ebeveynlerin artık bir arada yaşamayacak oluşunu birbirlerine sevgi duymamaları şeklinde yorumlar. Bu durumdan kendine de pay çıkaran çocuk artık sevilmeyeceğine inanarak endişeye kapılabilir. Bu nedenle çocuğunuza daima onu seveceğinizi ve bu konunun ona olan sevginizle hiçbir ilgisi olmadığını sıklıkla tekrarlamalısınız.

Çocuk boşanmayın diye diretiyorsa ne yapmalıyız?

Çocuk ebeveynlerinin ayrılması durumunda kendi akıbeti konusunda endişeye kapılarak itiraz edebilir. Var olan ve alışılmış bir düzeni terk edeceğini düşününce bu endişesi giderek büyür. Anne ve babasının ayrı evlerde yaşayacak olması çocukta kiminle kalacağı konusunda büyük bir soru işareti oluşturur. Çocuğunuza boşanacağınızı söylediğinizde artık nerede ve kiminle yaşayacağını, diğer ebeveynini ne sıklıkla, nerede veya ne zaman görebileceğini açıklamanız oldukça önemlidir. Gerekli açıklamaları yaparsanız çocuğunuz böyle endişelerle meşgul olmaz.

Çocuklar yaşanan olumsuzluklara karşı kendilerini sorumlu hissedebilirler. Aile birliğinin bozulması bir çocuk için kendi hatası olarak yorumlanabilir. Kendini bu durumdan sorumlu tutarsa suçluluk hissiyle duruma itiraz edebilir. Ailelerin çocuklarına boşanmanın anne ve babanın artık anlaşamamalarından başka bir sebebi olmadığını açıklamaları gerekir.

Ebeveynlerden biri evden ayrıldığında genellikle çocuk hangi ebeveyniyle kaldıysa ona daha çok bağlanır. Bunun nedeni kaybetme korkusudur. Terk edildiğine inanan çocuk birlikte kaldığı ebeveyninin de gideceği korkusuyla yoğun bir kaygı hâli yaşayabilir.

Çocuğunuz eğer boşanma konusuna itirazında ısrarcıysa bir uzmandan destek alarak süreci daha kolay kabullenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
1
sad
0
wow
0