Boşanmadan Sonra Babayı Görmek

Boşanmaların büyük çoğunluğunda küçük çocukların velayeti anneye verilir. Bu durumda dışarıda kalan baba çocuğun olumsuz tepkisiyle karşılaşabilir. Bu tepkiye sebep olabilecek pek çok faktör vardır. Ancak sebebi ne olursa olsun çocuğa baskı uygulamak veya babası ile görüşmesi için zorlamak doğru değildir.

Boşanmadan Sonra Babayı Görmek

Boşandıktan sonra çocuğun babasıyla görüşmek istememesinin sebepleri nelerdir?

Medeni bir biçimde anlaşarak boşanmak eşler için ideal olan durumdur. Ancak işler her zaman bu şekilde ilerlemeyebilir. Anlaşmalı boşanmalar, çocukların en çabuk uyum sağladıkları, anne ve babanın iş birliği içinde olduğu boşanma türüdür. Bu şekilde boşanan ailelerin çocukları, genellikle psikolojileri önemsenerek yaklaşıldığından, boşanma durumunda büyük yaralar almayabilir.

Ebeveynlerin boşanmaları problemli olduğunda çocuklar bu durumda daha fazla etkilenebilir. Genellikle şiddetli geçimsizlik hâli çocuğa yansıtıldığında bu etki daha da artar. Aile içi psikolojik veya fiziksel şiddete şahit olan bir çocuk şiddeti uygulayan ebeveynine karşı tavır takınabilir. Bu durumda mahkeme kararıyla velayeti şiddet gören ebeveynde kaldıysa diğer ebeveynine karşı kin duyabilir. Bu kin duygusu sebebiyle mahkeme kararı ile görüşmelerinin uygun olduğu zamanlarda bile ebeveyni ile görüşmeyi reddedebilir. Boşanma davalarının her biri birbirinden farklı ele alınması gereken durumlar olsa da çocuğun velayetinin genellikle annelere verildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu durumda çocuklar babaya karşı düşmanca bir tavır takınabilir. Annesine şiddet uygulandığına şahit olan bir çocuk babasından korkarak yanına gitmek istemeyebilir.

Boşandıktan sonra çocuk babasına gitmek istemiyorsa ne yapmalıyız?

Eğer aile içinde şiddete şahit olmuş ve bundan derin yaralar almış bir çocuğunuz varsa babasıyla görüşmek konusunda çocuğu zorlamak durumu daha da zorlaştırabilir. Korku duygusuyla babasından çekinen çocuk ısrar sonucunda daha da olumsuz hisler duyabilir. Eğer çocuğunuz bu durumu kabullenmekte zorlanıyorsa babasıyla görüşmesini engellemeniz işleri çıkmaza sürükleyecektir. Anne ve baba arasında yaşanan olumsuz durumlardan çocuğunuzun etkilenmeyeceğine eminseniz ve boşanma sonucu babanın çocuğuyla görüşebileceğine dair bir karar varsa bunu engellemeniz yersiz olacaktır. Çocuğun duruma alışması için güvendiği bir yetişkinin babasıyla görüşeceği zamanlarda çocuğunuza refakat etmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer babasının çocuğunuza zarar verdiğini yahut olumsuz etkilediğini düşünmüyorsanız görüşmelerini engellememeniz en sağlıklısı olacaktır. Çocukların anne kadar bir babaya da ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Çatışma sonucu biten evliliklerde eş olma durumu bitse de anne-baba olma durumu hassasiyetle sürdürülmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0