Boşanma Sonrası Ebeveynlik

Boşanma kararı karı-koca ilişkilerini bitirmek için verilen bir karardır. Anne ve baba olmak boşanmaktan bağımsız bir durumdur. Ebeveynler bu konuda yanılgıya düştüklerinde çocuklarının bakım ve ihtiyaçlarını aksatabilirler. Bu durum çocukların psikolojisinde olumsuz etkilere neden olduğundan anne ve babalar boşanma sonucu çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini bilmelidir.

Boşanma Sonrası Ebeveynlik

Boşandıktan sonra anne-baba rollerinin devam etmesinin önemi nedir?

Boşanma kararı ebeveynlerin eş olma durumunun sona ermesi anlamına gelse de anne ve baba olmak sonlandırılabilecek bir görev değildir. Ebeveynlerin birinin evden gitmesi durumunda pek çok görev ve sorumluluk çocuğun bakımını üstlenen ebeveyne kalır. Bu durum çocuğun tüm sorumluluğunu üstlenen ebeveyn için de diğer ebeveyn için de pek çok açıdan nasıl davranılması gerektiğini bilmeme sorununa yol açar. Çocuğun ruh sağlığı ve ihtiyaç duyduğu bakım söz konusu olduğunda yapılması gereken boşanma söz konusu olsa dahi görevleri eşit biçimde paylaşmaktır.

Boşanma süreci çocuklar kadar anne ve baba için de zorlu bir süreç olduğundan iyi bir ebeveyn olma konusunda bazı aksaklıklar yaşanabilir. Bu durumda bir uzmandan yardım alarak süreci daha kolay hâle getirmek için çabalanabilir. Ayrıca çocuğun bakımı için aile büyüklerinden veya güvenilir yakınlardan destek almak da bu zorlu süreci atlatırken çocuğu aksatmamak açısından faydalıdır. Çocuklar, anne ve babalarının yaşadıkları olumsuzlukları her ne kadar hissettirilmese de anlarlar. Bu durumda anne ve babasının duygu durumu kötü olan bir çocuktan normal davranışlar sergilenmesi beklenemez. Boşanma kararı alan ebeveynlerin çocuklarının iyiliği için bu sürece kendilerini hazırlamaları gerekir.

Boşandıktan sonra nasıl iyi bir ebeveyn olur?

İyi bir ebeveyn olmak için evli olmak şart değildir. Boşanma sonrası çocukla aradaki iletişimi koparmamak, görüşmeleri aksatmamak, ihtiyaçlarıyla ilgilenmek ebeveynlerin temel görevidir. Terk edildiğini hisseden bir çocuğun kendini yeniden güvende hissetmesi için bu noktalara dikkat edilmelidir. Anne ve baba arasında gergin bir hava varsa bu duruma çocuk asla alet edilmemelidir. Anneyi veya babayı, çocuğu göstermemekle tehdit etmek ebeveynleri değil çocuğu cezalandırmak olacaktır.

Genellikle evden giden ve çocukla ilgili daha az sorumluluk alan ebeveyn aradaki farkı maddi değeri olan hediyelerle kapatmaya çalışır. Bu durum başlarda çocuğu mutlu ediyor gibi görünse de iyi ebeveyn olmanın sırrı maddi hediyeler değil ilgi ve sevgidir. Çocuk, bu gibi bir durumda çıkar elde etmeye, maddiyata değer vermeye veya maddi gücü olana yakın olmaya alışabileceğinden bu tavır oldukça yanlıştır.

Boşanmanın çocuğun psikolojisinde derin izlere neden olmaması için ebeveynlerle arasındaki ilişkinin etkilenmemesine özen gösterilmelidir. Anne ve baba olmanın bitmeyecek bir süreç olduğu bilinmeli, ilgi ve sevgiyi göstermek konusunda hassas olunmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0