Boğulma esnasında acil müdahale gereklidir. Bebeğinizin boğazına, nefes borusuna bir nesne kaçtığında yapılabilecek müdahaleler makalemizde yer almaktadır.

Pil, para, kâğıt, küçük parçalı oyuncaklar ebeveynlerin korkulu rüyaları olabilir. Hatta bazen yemek saatleri bile küçük kâbuslara dönüşebilir. Böyle bir durumda soğukkanlılığınızı korumalısınız ve ilk önce çocuğunuzdan öksürmesini istemelisiniz. Kalabalık bir alandaysanız, en yakınınızdaki kişinin adını bilmiyorsanız üzerindeki kıyafetin rengiyle seslenerek 112’yi aramasını söyleyebilirsiniz.

Bir yaştan küçük bebekler için ilk yardım tavsiyesi verecek olursak; bebeğinizi kolunuzun üzerine 45 derecelik açıyla yüzüstü yatırın. Avuç içinizi kullanarak omurları ortalayacak şekilde yoğurma şeklinde sık vuruşlar gerçekleştirin. Sonra tıkanmaya sebep olan nesneyi çıkarmak için bebeğinizi yan çevirip bir pense hareketiyle ya da serçe parmağınızla nesneyi çıkarabilirsiniz. Boğulma devam ediyorsa, bebeğinizi sırtüstü yatırın ve iki omuz hizasını baz alarak; köprücük kemiklerinin ortasından parmak ölçümüyle bir karış aşağı hizaya beş vuruş tekrarlayın. Sonrasında ise tıkayan nesneyi serçe parmağınızla ya da pense hareketiyle çıkarabilirsiniz. Bebeğiniz hâlâ boğuluyorsa yeniden beş defa sırtına yoğurma hamleleri yapabilir, beş defa da ön göğüs müdahalesi uygulayabilirsiniz. Bebeğin bilinci yerinde mi değil mi kontrol edin ve yerinde değilse ani suni teneffüse geçin. Boğulma esnasında bebeğin yüzüne üflemek, acil yardım müdahalesi dışında hareketler sergilemek, bağırmak bebeği daha çok strese sokabilir. Bu sebeple, bebeğinizin yanında sakin olmanız erken müdahaleye yardımcı olacaktır.

Bebeklerinize katı gıdalar vermek için aceleci davranmak; etrafında pil, düğme, misket gibi küçük parçacıklı oyuncaklar bulundurmak pek iyi bir fikir olmayabilir. Yine küçük parçacıklı yiyecekler; kuruyemiş, mısır taneleri de bebeğinizin boğulmasına neden olabilir. Boğulma esnasında nefes almıyor, rengi değişiyor; morarıyor ve sararıyorsa, çırpınıyor, öksürmeye çalışıyor, konuşamıyorsa müdahale gerektirebilir. Müdahaleler esnasında 112’nin aranıp aranmadığından emin olunmalıdır.

Büyük kardeş yeteri kadar büyük mü? ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler