Bitmeyen İki Yaş Sendromu

İki yaş sendromu bazı çocuklarda uzun süre devam edebilir. Bu durumun daha ne kadar devam edeceği her çocuğun mizacına ve gelişim özelliklerine göre değişiklik gösterir. Çocuklarda fazlasıyla sinirlilik hâli ve huysuzluk gözlemlenen bu dönem ebeveynler açısından bakıldığında da oldukça zorlayıcı olabilir. 

Bitmeyen İki Yaş Sendromu

İki yaş sendromu nedir?

Çocuklarda iki yaş sendromu, kişilik oluşumunun başladığı ve bir birey olduklarının farkına vardıkları dönem olarak bilinir. Çocuklar, istediklerini nasıl yaptıracaklarını öğrenmeye başladıkları için ebeveynler bu dönemle başa çıkmakta zorlanır. Genellikle üçüncü yaşın ortalarına kadar devam eden süreç özen ve hassasiyet gerektirir. Bazı çocuklar mizaçlarına ve gelişimlerine bağlı olarak bu süreci daha kolay ve kısa sürede atlatır. Ancak bazı çocuklar doğuştan asabi ve huysuz olma eğiliminde olduklarından bu süreç uzun sürebilir.

İki yaş sendromu birdenbire ortadan kalkabilecek bir durum değildir. Çocuklar bu dönemde isteklerini yaptırmak için sürekli olarak ağlama, bağırma veya huzursuzluk çıkarma eğilimindedir. İtiraz etmeyi öğrendikleri bir dönemde oldukları için sürekli olarak her şeye “hayır” demeleri oldukça doğaldır. Çocuğunuz iki yaşındayken sürekli “hayır” kelimesiyle karşılaşıyorsanız, uzayan iki yaş sendromuyla birlikte üçüncü yılda daha açık kelimelerle itiraz edişine şahit olabilirsiniz. Bu durumu birdenbire ortadan kaldırmak mümkün olmasa da daha hızlı bir biçimde sona ermesi için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Her şeye itiraz eden çocuğunuzla sürekli olarak inatlaşmak çatışmanın daha da alevlenmesinden başka bir işe yaramayacaktır. Bu sebeple çocuğunuzla inatlaşmalarınızı en aza indirmek için çabalamalısınız. Sizinle inatlaşmasının tek sebebi bir şeylere karar verme mücadelesi içinde olması olabilir. Bu yüzden ona karar verebileceği anlar yaratmaya çalışın. Kendi kararınız olan iki seçenek arasında seçim yapmasını sağlamanızın size bir zararı olmayacaktır. Ancak çocuğunuz kendi başına karar verdiği için seçiminden mutlu olabilir.

Çocuğunuz sıklıkla ağlama krizlerine gireceği için bununla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmeniz faydalı olabilir. Örneğin bir şeye öfkelendiği için ağlıyorsa dikkatini başka yöne çekmeye çalışabilirsiniz. Sizinle inatlaştığı konularda ona fırsat tanımayı deneyin. Mesela ayakkabılarını kendi giymek istediyse kendi kendine başarması için fırsat tanımanız çatışmaları engellemeye yardımcı olacaktır.

Çocuklarda iki üç yaşlarında huysuzluk hâli normal karşılansa da bunun ileriki aylarda sona ermesi gerekir. Eğer bu asabilik hâli devam ediyorsa hatta artıyorsa doktorunuzla görüşmeyi deneyebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0