Bir Sonraki Bebekte Aynı Sorun Karşımıza Çıkar mı?

Engelli ailelerin bir diğer endişeleri de planladıkları ikici bebeklerinin engelli olabileceği korkusudur. Bu istem dışı korku, tüm engelli ve sorunlu bebeği olan ailelerde genellikle yaşanmaktadır. Bazı durumlarda riskli gebeliklerin tedbirini önceden almak mümkün olsa da, yine bazı gebeliklerde maalesef ki önüne geçilememektedir.

Bir Sonraki Bebekte Aynı Sorun Karşımıza Çıkar mı?

Genetik danışma nedir ve faydaları nelerdir?

Genetik danışma, genetik hastalıklar hakkında bilgi sahibi olarak, sorunlu gebeliklerin önlenmesini sağlayan en etkili yoldur. Genetik açıdan birey, aile ve toplum sağlığının korunmasında etkili olur.  Genetik danışmanlık ailedeki genetik bozuklukların oluşma riski ya da oluşumuyla ilgili sorunları kapsayan bir alandır.

Genetik danışma, kalıtsal bir hastalık taşıyan veya taşıma riski bulunan kişilere, bu kişilerin akrabalarına, diğer aile bireylerine hastalığın seyri, tekrarlama riskleri, varsa tedavisiyle beraber hangi dönemlerde, hangi testlerin yapılması gerektiği ve bunların sonuçlarıyla ilgili bilgi verilmesi işlemidir.

Engelli bebekleri olan ailelerin planlayacağı ikinci bebeklerinin engelli olabileceğini düşünmemesi için ne yapmalıdır?

Genetik danışmanlık birimleri ailenin tanı, hastalık süreci ve tedaviye ilişkin tıbbi gerçekleri anlamalarına yardım eder ve tekrarlayan risklerle baş etmesi için seçenekler gösterir. Ayrıca aileyi şimdiki sorununa, yeni oluşabilecek risklere psikolojik ya da duygusal olarak hazırlar ve soruna uyum sağlaması adına yardımcı olur. Yine de genetik danışmanlığın aileye yardımcı olamayacağı bir konu vardır; genetik danışma, ailelerin kişisel kararlarını kesinlikle etkilememesi yönündedir. Eğer fetüste bir anomali olduğu belirlenmişse, aile gebeliğin sonlandırılması ya da bebeği dünyaya getirme kararı tamamen ailenin inisiyatifindedir. Ailenin doğru karar verebilmesi için, aileye zaman tanınır ve soruna ilişkin gerçekler, çeşitli alternatif çözümler sunulur. Bilinmelidir ki genetik hastalıklı bireylerin bir kısmına tanı konamamaktadır. Bu hastalar izlemeye alınmakta ancak hastalıklarının tanısı konamadığı için tekrarlama riskleri hakkında bilgi kesin olarak verilememektedir.

Böyle bir durumda eşler için alternatif yöntemler, evlat edinme, donör spermiyle suni döllenme, donör uyumu kullanma veya hasta fetüsle gebeliğin sonlandırılmayacağını içeren prenatal tanı ve takipsiz bir gebelik gibi seçenekler düşünülebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0