Bir Ev Çocuğu

Bazı çocuklar dışarıda oynamaya direniş gösterirler. Bu tür değişiklikler onun düzenini bozan veya onu dış dünyaya karşı tehlike oluşturabilecek duruma geçecekmiş gibi hissettirir.

Bir Ev Çocuğu

Çocuklar için ev ortamı neden rahat ve güvenlidir?

Çocuklar için ev ortamı her zaman sınırsız güven ve huzur alanıdır. Dışarıda görmediği, henüz tanımadığı insanlar onun için ev dışı alanların oyun alanına dâhil olmalarını engeller. Özellikle sevdiği oyuncaklardan ve odasından ayrılmak yerine onlarla sürekli aynı ortamda olmayı tercih ederler. Aile her zaman çocuğunu sosyal alanlara dâhil etmeyi ister ancak bir çocuğun zihninde etkinlikler için en ideal yer kendi evidir. Bu durumun aile-çocuk ilişkisinde bir çatışmaya dönüşmesinden önce gerçek sebebinin anlaşılmasında fayda vardır. Eğer bu konuda fazla direniş gösteriyorsa öncelikli olarak dış ortamda herhangi bir tehlike ile karşılaşıp karşılaşmadığını öğrenmeye özen gösterebilirsiniz. Çocuklarınız için dış dünyaya uyum sağlamayı kolaylaştıracak bazı öneriler ise aşağıdaki gibidir:

Dışarıdaki Tehlikeler

Eğer çocuğunuzun dil gelişimi tamamlanmışsa soru-cevap yoluyla sebebini öğrenebilirsiniz ancak kendini ifade edemeyecek kadar küçükse bazı dedektif yaklaşımları da işinizi kolaylaştırır. Sebebini öğrendikten sonra sorunu çözer ve ona güven verirseniz zamanla dış dünyaya daha kolay uyum sağlar.

Boş ya da Dolu Zaman

Zamanının büyük birçoğunu evde geçiren çocuk için dışarısı bazı bilinmez gizemlerle çevrili de olabilir. Daha önce hiç parka gitmemişse ya da bir top havuzunda eğlenmemişse onu oraya götürmeye ikna etmeniz zor olacaktır. Bir yere gitmeden evvel onu hazırlamak adına onu adım adım motive edebilirsiniz: “Birazdan çok keyif alacağın bir yere gideceğiz, orada eğleneceğin bazı büyük oyuncaklar olacak.” gibi cümleler kurarak ilgisini artırmayı hedefleyebilirsiniz. Bu durumun aksine erken yaşlarda zamanının büyük bir kısmını dış ortamda ya da kreşte geçiren bir çocuğun ise özlediği ve asıl vakit geçirmesi gereken alanı olan ev ortamına ihtiyaç duyduğu da unutulmamalıdır.

Oyuncaklar ve Dış Dünya

Çocuğunuzun özellikle bağ kurduğu özel oyuncakları, boyama kitapları ya da etkinlik malzemeleri muhakkak vardır. Dışarıya çıktığında onlardan kopmak istemeyebilir. Parklarda ya da oyun alanlarında olan pek çok renkli ve güzel şeylere gerçek anlamda sahip olmayacağından dolayı aklı o masum ev oyuncaklarında kalacaktır. En iyi çözüm çok sevdiği bir oyuncağını yanına alabileceğini söylemektir. Böylece kendini daha güvende hisseder ve dış dünya ile bağ kurmayı dener.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0