Bıngıldak Nedir?

by Bebek Melekleri

Yeni doğan bebeğinizin başında hissettiğiniz yumuşak çıkıntı bıngıldak olarak adlandırılır. Bu çıkıntı bebeğinizin beyin dokusunu korur.

Bıngıldak nedir?

Yetişkin bir insanda beyin dokusu kendini saran beyin zarları ve kafatası ile korunur. Kafatası birden fazla kemikten meydana gelir. Anne karnındaki dönemde kafatası tam olarak gelişmez. Kafatasını oluşturan bu kemikler arasında birleştirici hatlar ve bıngıldak adı verilen bölgeler vardır. Doğum öncesi kemikleri birleştiren altı bıngıldaktan ikisi hariç hepsi kapanır. Doğum sonrası bebeğinizin başına dokunduğunuzda hissettiğiniz kapanmamış olan ön bıngıldaktır. Bu bıngıldak en büyük olandır ve ortalama 5 cm kadar genişliğe sahip olabilir. 6. aydan itibaren kapanmaya başlar. 18. aya gelindiğinde tamamen kapanır. Başın arkasında bulunan bıngıldak ise üçgen biçiminde ve çok küçüktür. Genelde 3. ayda kapanır.

Bıngıldak göründüğünden daha sert bir yapıdadır. Ağır bir darbe olmadıkça hafif çarpmalarla hasar görmez. Dokunmanın bebeğiniz için hiçbir zararı yoktur.

Bebeğinizin kafasındaki bu yumuşak dokunun aslında var olmasının iki temel sebebi vardır. Beyni dış etkenlerden koruyan bu yapı asıl olarak beynin gelişimine olanak sağlar. Kafa içinde gelişebilecek ani basınç ve hacim değişimlerinde kafa kemikleri esnek olmadığı için genişleyemez. Bıngıldak yapısı gereği esnemeye uygundur. Bıngıldak sayesinde yaşanabilecek olumsuzlukların yan etkiler azalabilir.

Bıngıldakların var olmasının ikinci sebebi de fetüsün doğum sırasında kanaldan geçişinin kolaylaştırmasıdır. Kafatasının sert yapısı bu geçişi engeller. Bıngıldak yumuşak ve esnek yapısı sayesinde kanala uyum sağlayarak doğumun gerçekleşmesinde rol oynar.

Normalde düz hâlde olsa da bazı durumlarda bıngıldakta şişme görülebilir. Bebeğiniz nefes alıp verdiğinde ve ağladığı sırada bıngıldağında şişme olması normal olarak değerlendirilir. Bıngıldağın içeri çökmesi gibi gözle görülür bir belirti ile karşılaşırsanız bu bebeğinizdeki sıvı kaybına işaret olabilir. Ayrıca bıngıldağın sürekli olarak çıkıntı hâlinde duruyor olması da tıbbi açıdan tehlikeli sayılır. Çökme veya sürekli çıkıntı görünümü gözlemlediğinizde doktorunuza danışmalısınız. Bebeğinizin tüm fiziksel kontrolleri gibi bıngıldağıda da kontrol etmelisinizdir. Bıngıldağın erken kapanması da müdahaleye ihtiyaç duyan, normal olmayan bir durumdur. Ancak beklenmedik ateş, ishal, kusma gibi belirtiler ortaya çıkmadıkça bıngıldağın sürekli kontrol edilmesi gerekli değildir. Aylık rutin kontroller yeterli olarak kabul edilir.

Bebeklerde şaşılık ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler