Çocuk Gelişiminde Bilgisayar Oyunlarının Rolü

by Bebek Melekleri

Bilgisayar ve hayatı kolaylaştırıcı yanı inkâr edilemez. Bunun yanında bilgisayar çocuklar ve yetişkinler için hazırlanmış oyunlar sayesinde keyifli zaman geçirmek için de bir aktivite aracı konumundadır. Çocuklar açısından değerlendirildiğinde oyunun içeriğine göre bu durumun etkileri farklılaşacaktır. Bu nedenle ebeveynlerin kontrolünde olması gereken bir konu olmalıdır. Bilgisayar oyunları çocuğu nasıl etkiliyor gelin bakalım.

Bilgisayar oyunları çocuğu nasıl etkiliyor?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte çocuklar için oyun kavramı da şekil değiştirmiştir.  Bu durumun tek sebebi teknolojik imkânların gelişmiş olması olarak değerlendirilemez. Teknoloji, artık sokakta oynama kültürü neredeyse kalmamış olan bir dünyada çocuklar için yeni oyun yöntemleri sağlar. Eğer ebeveynler çocuklara fiziksel aktivite gerektiren veya zihinsel yeterlilikleri içeren oyunları oynamaları için fırsat vermezse çocuklar bu ihtiyaçlarını teknolojik aletlerden giderecektir.

Teknolojinin bir getirisi olan bilgisayar hayatın her alanını olduğu gibi çocukların yaşamını da etkisi altına almıştır. Bu durum çocuğun gelişimi için pek çok artıyı beraberinde getirse de olası eksileri de görmezden gelmemek gerekir. Her teknolojik alet için geçerli olan bağımlılık ihtimali bilgisayar için de geçerlidir. Ailelerin çocukları bilgisayarı ne amaçla kullanıyor olursa olsun, kontrol altında tutmaları ve gerekli sınırları koymaları gerekir. Aksi hâlde bilgisayar oyunları, sürekli olarak diğer oyunlara tercih edilerek çocuğun sosyal gelişimin olumsuz etkileyebilir.

Çocuk gelişiminde bilgisayarın rolü nasıldır?

Bilgisayar oyunları bir çocuğun oynadığı diğer tüm oyuncaklar gibi değerlendirilmelidir.  Ancak bilgisayar oyunlarının olumsuz etkileri sıradan bir oyuncağa göre çok daha fazla olabilir. Çocuklar için üretilmiş gelişimi destekleyici, eğitici ve öğretici oyuncaklar nasıl faydalıysa bu tip bilgisayar oyunları da faydalıdır. Çocuğun analitik zekâsını geliştiren, problem çözme yeteneğini destekleyen ve dikkatini artıran oyunlar zaman sınırlaması konarak oynandığında faydalıdır. Bu gibi etkilerin görülmesi ancak ve ancak çocuğun zekâ seviyesine, gelişim özelliklerine uygun olumsuz içerikler barındırmayan oyunlar için geçerlidir.

Bilgisayar oyunlarının pek çoğu olumsuz örnek oluşturabilecek içeriklerden oluşur. Ebeveyn kontrolü söz konusu olmadığında çocuk kolaylıkla etki altında kalabilir. Çocuk oyunlarda izleyici değil de oyuncu olduğu için kendini oyundaki karakterin yerine koyar. Bu durumda birine şiddet uygulamak, bir şeyleri yıkıp dökmek gibi davranışları normalleştirir. Bu durum ileriki yıllarda şiddete meyilli bir kişiliğe sahip olunmasına neden olabilir. Şiddet içerikli bilgisayar oyunları çocuklarda davranış bozukluklarına sebep olabilir.

Çocukların oynadığı bilgisayar oyunları anne ve babalar tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Olumsuz örnek oluşturabilecek ve saldırganlığı tetikleyebilecek oyunlara izin verilmemelidir. Aksi hâlde çocuğun gelişiminde ve psikolojisinde problemler gözlemlenebilir.

ÇOCUK GELİŞİMİNDE SİNEMANIN ROLÜ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin