Biberondan Ayırmak

Biberona veda etmek hem bebeğiniz hem de sizin için zor bir karar. Biberonu bırakma çalışmalarına başlamak için en uygun zaman ilk doğum gününden hemen sonradır. Uzmanlara göre biberonu tamamen hayatınızdan çıkarmak için en uygun dönem çocuğunuzun on beş aylık olduğu dönemdir.

Biberondan Ayırmak

Biberonu ayırma fikri anneyi veya bebeği nasıl etkiler?

Bebekler de ideal beslenme, doğumdan itibaren ilk altı ay anne sütüdür. Altıncı aydan itibaren kaşık mamalarının eklenmesiyle bebeğinizin 1-1.5 yaşında aile sofrasına oturması sağlanır. Anne göğsünden gece beslenmeleri altı ve on iki aydan sonra kesilir. Bu sistem içinde biberon kullanmaya ihtiyaç yoktur. Anne göğsünü emen bebek, göğüs ucu ve çevresini tamamen ağzına alır, dilini göğsün altına yerleştirip sütü sağarak emer. Anne sütünün biberonla verildiği durumlarda veya anne sütüne ek olarak mama kullanılması bebeğin biberonla erken tanışmasına neden olur. Özellikle bu durum üçüncü aydan önceyse bebeğin anne göğsüne ilgisi azalabilir.

Biberondan ayrılmak için en uygun zaman nedir?

Çocuklar nesnelere on beşinci ve on sekizinci aylarda daha çok bağlanırlar. Çünkü bu dönem hem bağımsızlıklarını kazanmaya başladıkları hem de hâlâ size ihtiyaç duydukları bir evredir. Bu yaştaki bir çocuk hem anne ve babasından kısa mesafe de uzaklaşmak ve yeni keşifler yapmak isterken hem de yorgun, hasta ya da korktuğunda sizi yanı başında isteyecektir. İşte bu dönemde onu rahatlatan, biberonuna da daha çok bağlanacaktır. Bu dönemde ona bağlanabileceği farklı nesneler sunmaya çalışın: battaniye, uyku oyuncağı, bir oyuncak vb. Eğer biberona başlanmışsa bırakma yaşı birdir. Daha uzun kullanım, bağımlılığın artmasına sebep olur ve bırakmak güçleşir. Herhangi bir sebeple uzuyorsa hedef en geç bir yaş olmalıdır. Bu süreçte çocuk bardak kullanmaya özendirilmeli, bardaklar sevdiği karakter veya desenlerde olmalıdır. Bebeğinizin güçlük çıkarmaması için bir-iki ay öncesinden ona bırakması gerektiği anlatılmalı, bırakma zamanı kafasında netleştirilmelidir. Doğum günü pastasını üfleyince veya tatilden dönünce gibi zamanları bırakma zamanı olarak vurgulanmalıdır. Dişleri için sakıncalarını anlatarak çürük dişlerin nelere sebep olabileceğini hikâyelerle, resimlerle canlandırarak bırakma sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Aslında kararlı anlatıldığında bebekler maksimum iki-üç gün içinde bırakır ve sorun yaratmaz. Daha güç olan, annenin çocuğunun büyüdüğünü kabullenebilmesidir. Yapılmaması gereken en önemli yanılgı bırakma sürecine girdikten sonra değişik nedenlerle tekrar başlatmaktır. Bu durumda bıraktırma çok güç olur. Önce annenin net karar vermesi, bunu çocuğuna ayrıntılı anlatması, koyduğu hedef tarihi geldiğinde de kararlı bir şekilde uygulaması sorunsuz biberon ayrılığında genel kurallardır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0