BEBEĞİNİZ İÇİN EN DOĞRU BİBERON SEÇİMİ

Bebeğiniz için kuşkusuz olarak her zaman en iyisini seçmek istersiniz. Siz ve eşinizin yapabileceği en iyi seçim nedir peki? En sağlıklı seçim cam mı, plastik mi? İsterseniz seçenekleri daha yakından inceleyelim. Biberon seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken durumlar vardır.

BEBEĞİNİZ İÇİN EN DOĞRU BİBERON SEÇİMİ

Bebeğiniz için en doğru biberon seçimi nasıl yapılır?

Öncelikle bebeklerin en az altı adet biberona ihtiyacı vardır. Biberonlar plastik veya cam olarak farklı tiplerde olabilirler. BPA (Bisphenol A) plastik biberonlarda en çok dikkat edilmesi gereken maddedir. Seçmiş olduğunuz plastik biberonun BPA içermediğinden emin olmalısınız. Yapılan deneylerde BPA’nın endokrin sisteme çok fazla olumsuz etki yarattığı gözlemlenmiştir. BPA’nın bir diğer olumsuz tarafı da kanserojen olmasıdır. 3-6-7 veya PC harfleri bulunan biberonlar BPA içeren plastikten yapılmışlardır. 1-2 ya da 5 rakamları varsa bunlar BPA içermeyen biberonlar sınıfına girmektedir.

Bebek için sağlıklı olan biberon hangisidir?

Cam biberonlar sağlık açısından ne kadar yararlı olsa da özellikle hareketli bebeklerde pek tercih edilmez. Çünkü hem plastik biberona nazaran daha ağırdır hem de kırılma riski söz konusudur. Cam biberon tercih edildiği takdirde bebeklerin yaralanma riski çok daha fazladır. Bu nedenle kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Özellikle gazı çok olan bebeklerde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri biberon başlığıdır. Gazı çok olan bebekler için özel olarak tasarlanmış biberon başlıkları mevcuttur. Bu başlıklar bebeğinizin daha az hava yutmasını sağlar ve gaz problemini en aza indirir. Uykularınız size kalır. Bebeğinizi gözlem altında tutarak rahat beslenmesine olanak sağlayan biberon başlığını keşfedebilirsiniz. Biberon başlıkları bebeğinizin büyümesine doğru orantılı olarak değişkendir.

Önemli hususlardan biri de bebeğin biberon ucuna alışkanlık kazanmasıdır. Eğer bebeğiniz mamasını ortalama yirmi dakikadan daha uzun bir sürede bitiriyorsa ve biberonla mücadele haline giriyorsa bu doğru biberon başlığını seçemediğinizi ve bu yüzden akışın daha hızlı olduğu bir biberon başlığına geçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmektedir. Tam aksine bebeğiniz beslenirken sıkça boğulur gibi oluyorsa ve sık sık kusuyorsa bu da biberon ucunun akışının çok hızlı olduğu anlamına gelmektedir. Bu durum bebeğin solunum yoluna mama kaçmasına neden olabilir ve çok risklidir. Biberonu ters çevirdiğiniz zaman önce mama yavaş yavaş damlıyor sonra duruyorsa biberon başlığı seçiminiz doğru demektir.

Konu temizliğe gelince rahat temizlenen biberonlar geniş ağızlı biberonlardır. Biberon temizliği için tercih edebileceğiniz en pratik seçenek biberon fırçası olacaktır. Biberon fırçası ulaşımın zor olduğu dip noktalara dahi erişim sağlar ve bu sayede şişenin dibinde kalmış süt artıklarını rahatlıkla temizlersiniz. Biberon temizliği için bir tencere ayırmalısınız ve bu tencere sadece bu amaca hizmet etmelidir. Biberonları minimum beş dakika kaynatmanız temizlik açısından yeterlidir. Biberonları sterilize ettikten sonra tekrar kullanana dek temiz ve kuru bir ortamda saklamanız en doğrusu olacaktır. Bu kaynatma işlemi biberon başlığını yıpratacağı için düzenli olarak kontrol etmeniz ve aşınması durumunda yenisiyle değiştirmeniz gerekmektedir.

5 MADDEDE EMZİRMEYLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0