BİBERON HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Biberon nasıl temizlenir gelin bakalım. Mama hazırlamada kullandığınız tüm araç ve gereçleri ilk olarak süt artıklarından arındırmak için yıkamalısınız sonra sterilize etmelisiniz.

BİBERON HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

SORU: Biberon nasıl temizlenir?

CEVAP: Mama hazırlamada kullandığınız tüm araç ve gereçleri ilk olarak süt artıklarından arındırmak için yıkamalısınız sonra sterilize etmelisiniz. Kullandığınız biberonları önce soğuk su ile çalkalayın. Eğer o anda yıkama imkânınız yoksa biberonu yıkama işlemine kadar su ile doldurarak bırakın. Sonra sıcak su ve fırça yardımıyla özenli bir şekilde temizleyin. Yıkarken biberon başlıklarını mutlaka ters yüz etmeli, biberonun deliğinden bol bol su akıtmalısınız. Çok iyi bir durulamayla da sabun artıklarını uzaklaştırmanız çok ama çok önemlidir.

SORU: Biberonları bulaşık makinesinde yıkayabilir miyim?

CEVAP: Biberonları bulaşık makinesinde yıkamak bebeğin dördüncü ayından sonra herhangi bir sakınca oluşturmaz. Bunun için biberonlarınız makinede yıkamaya uygun olmalıdır.

SORU: Yakın zamanda işe geri dönmek zorundayım. Bu sebepten dolayı bebeğimi biberona alıştırmak istedim fakat bebeğim biberonu kabul etmedi. Ben işe başladığımda bu durum problem olacak. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Bebeklerin koku duyusu zannettiğinizden daha gelişmiştir. Siz bebeğinizle aynı odada olmasanız dahi eğer aynı evdeyseniz bebeğiniz sizin kokunuzu algılar ve biberonu reddedebilir. Siz orada bulunmadığınız zaman bebeğiniz acıktığında biberonu kabul edecektir, endişelenmeyin.

SORU: Biberon çürüğünü kafama takmalı mıyım?

CEVAP: Biberon çürüğünün görüldüğü dişler tedavi edilmediğinde ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğinizin huzursuz hissetmesine ve beslenme alışkanlığının bozulmasına neden olur. İltihap ilerlediği takdirde alttan gelecek olan kalıcı dişleri de etkiler ve şekillerinin bozuk olmasına yol açar.

SORU: Bebeğim henüz biberona geçmediği hâlde dişlerinde çürükler oluşmaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir?

CEVAP: Biberon kullanımından ziyade ağlayan bebeğinizi susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verdiğiniz emzik de biberon çürüklerinin önemli bir nedenidir.

Bunun yanı sıra, dişler patlatma döneminde oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbonhidratlı, şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Bebeğinizi bu tür besinlerin yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek, diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

SORU: Bebeğimi biberon kullanmaya alıştırmaya çalışıyorum. Olası biberon çürüğünden nasıl koruyabilirim?

CEVAP: Bebeklerde oluşan çürüklerin tedavisi çok zor olduğundan dolayı, koruyucu önlemlerin erkenden alınması daha sağlıklı olacaktır. Örneğin eğer bebeğiniz gece ağzında biberonla uyuyorsa bu alışkanlığını önleyin. Karnını doyurduktan sonra uyumasını sağlayın. Biberona kesinlikle şeker ve bal gibi şekerli gıdalar ilave etmeyin. Bebeğin karnını doyurduktan sonra mutlaka su içirin. Diş fırçalamanın ilk adımı olarak gece ve sabah beslenmelerinden sonra temiz ve ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizlemeyi ihmal etmeyin.

SORU: Bebeğimi sadece anne sütüyle besliyorum ve hiçbir tatlandırıcı gıda kullanmıyorum. Buna rağmen bebeğimin dişlerinde biberon çürüğü olabilir mi?

CEVAP: Sadece inek sütünde değil anne sütünde de doğal şeker mevcuttur. Bebeğinizi uyutmadan önce çocuğunuzu beslemişseniz ve ağız temizliğini yapmamışsanız anne sütünde bulunan doğal şeker bebeğinizin dişlerinde çürüğe sebep olabilir. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

SORU: Bebeğimin biberonunu tutmasına izin vermeli miyim?

CEVAP: Kesinlikle hayır. Bebeğinizi biberonla beslerken asla kendi başına beslenmesine müsaade etmeyin ve her zaman yanında bulunmanız güvenlik açısından daha doğru olacaktır. Aynı zamanda siz yokken biberonu yere düşürüp kirlenmesine sebep olabilir ve daha kötüsü ağzından uzaklaştıramayıp boğulma tehlikesi yaşayabilir.

SORU: Bebeğimin beslenmesinde biberon kullanıyorum. Mamayı beslenme saatinden önce hazırlasam sorun olur mu?

CEVAP: Biberonla beslemede altın kurallardan ilki hazırlanan mamanın o beslenme saatinde hazırlanmış olması ve mümkün olduğunca bekletilmemesidir.  Eğer biberonun bir süre buzdolabında tutulması gerekiyorsa biberon ağzının da iyice kapandığından emin olmak gerekir.

SORU: Artık yavaş yavaş biberona geçiş yapmak istiyorum. Bebeğimin daha kolay alışması için ne yapabilirim?

CEVAP: Bebeğinizi biberonla beslerken onunla iletişim kurmanız, güzel sözler söylemeniz ve sevginizi ona hissettirmeniz çok ama çok önemlidir. Bebek böylece kendini daha rahat ve güvende hissedecektir. Bu yaklaşımınız bebeğinizin biberona daha çabuk alışmasını sağlayacaktır.

SORU: Bebeğim biberonla çok mücadele ediyor. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

CEVAP: Bebeğiniz biberona alışma sürecinde çok mücadele ediyorsa ve sert itirazlarda bulunuyorsa biberon başlığına anne sütünden az miktarda damlatmak ve bu şekilde vermek daha iyi olabilir. Buna karşı çıkmayacaktır. Çünkü anne sütü en çok tanıdığı ve en sevdiği tattır. Bu ufak kandırmacadan dolayı biberona daha rahat alışacaktır

BESLENME İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0