Çocuğunuzu Biberon Alışkanlığından Vazgeçirin

by Bebek Melekleri

Bazı çocuklar, uzun yıllar sütten kesilmeden beslenmelerine devam edebilirler fakat bu durumun sonsuza kadar sürmesi olanaksızdır. İki yaşındaki inatçı bir çocuğu bu alışkanlığından vazgeçirmek biraz zaman alabilir. Biberon alışkanlığı nasıl bıraktırılır gelin beraber bakalım.

Biberondan ayrılmak için en uygun zaman nedir?

Çocuklarda biberon kullanımı, sütten kesilmelerini geciktirebilir. İki yaşındaki bir çocuk için bu alışkanlığı bırakmak ayrıca zordur. Çünkü bu dönemde çocuklar çok inatçı olurlar ve istediklerini elde etmek için çok uğraşırlar. Fakat çocuğunuzun artık biberonu bırakma vakti gelmiştir. Bu süreçte uygulayabileceğiniz bazı yöntemler işinize yarayabilir.

Çocuğunuzun biberon alışkanlığından bir anda kurtulmasını beklemeyin. Çocuğunuza biraz zaman tanıyın. Bir anda kesmeye çalışırsanız çocuğunuz bunu bir inada dönüştürebilir. Kontrolün çocuğunuzda olduğuna, onu inandırmak işinize yarayabilir. Ona seçenekler sunun ve kendi tercihini yapmasını sağlayın. Mesela biberonuna su koyun ve bir bardağa sevdiği bir içeceği koyun. İkisinden birini tercih etmesini isteyin. Böyle bir durumda muhtemelen sevdiği içecek sevdiği kaba ağır basacaktır.

Biberon alışkanlığı nasıl bıraktırılır?

Ödüllendirme yöntemini denemek de çocuğunuzun biberon alışkanlığını bırakmasına yardımcı olabilir. Yaptığı her iş için ödüllendirme yöntemini kullanmak doğru bir hareket olmasa da çocuğunuzun elde ettiği küçük başarılar için bunu kullanabilirsiniz. Çocuğunuzu ödüllendirirken hediyenin çok büyük olmamasına özen gösterin. Çocuğunuzun biberondan vazgeçmesine ikna olacak bir hediye yeterlidir. Yeni bir oyuncak ya da kitap teklif edebilirsiniz. Çocuğunuzu yiyeceklerle ödüllendirmemeye çalışın. Böyle yaparak yeme alışkanlıklarının bozulmasına neden olabilirsiniz.

Çocuğunuzu, biberona ulaşamayacağı bir ortama götürmek de etkili olabilir. Bunun için vakit geçirmeyi sevdiği akrabalarınıza gidebilirsiniz. Çocuğunuzu birkaç gün orada bırakma imkânınız varsa bunu yapın. Çocuğunuzu bıraktığınız kişilerden ona biberon bulunmadığını düzgün bir dille açıklamalarını isteyebilirsiniz. Bu süre içerisinde çocuğunuz iyi vakit geçireceğinden biberon aklına gelmeyecektir. Eve döndüğünüzde çocuğunuz tekrar biberon isteyebilir. Bu durumda artık biberon kullanamayacağını söyleyebilirsiniz. Israr ederse, evde olmadığı süreçte biberon olmadan da yapabildiğini, artık ona ihtiyaç duymadığını açıklayabilirsiniz. Çocuğunuz, biberonsuz geçirdiği süreden sonra onu kullanmamayı daha çabuk kabullenecektir.

Bu süreçte çocuğunuzun yapabileceği huysuzluklara kendinizi hazırlamanız gerekebilir. Çocuğunuz, bu süreci sakin bir şekilde atlatamayabilir. Ağlama krizleriyle başa çıkmanızı kolaylaştıran yöntemlere bol bol başvurabilirsiniz. Çocuğunuza sunduğunuz yiyeceklerin sunumunu ilginç hâle getirmek, dikkatini biberondan uzaklaştırmasını sağlayabilir.

YÜRÜMESİ GECİKEN ÇOCUKLARLA İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin