Beynin Empati Gelişimindeki Yeri

Beyin sosyal olma işlevini, kurduğu iletişimler sonucu geliştirir. İletişim kurmanın temeli, iki tarafın birbirini anlamasına bağlı olduğundan zamanla bu durum çocuklarla empati kurma becerisinin de gelişmesine olanak sağlar.

Beynin Empati Gelişimindeki Yeri

Beyin empatinin gelişimini nasıl sağlar?

Beyin, ne kadar fiziksel bir organ gibi görünse de son yıllarda yapılan araştırmalar, aslında beynin sosyal bir organ olduğunu kanıtlamaktadır. Sosyallik işlevi, ancak kişinin insanlarla kurduğu iletişim sonucu ortaya çıkabilir. Dolayısıyla etrafıyla duygusal ve sosyal ilişkilerde bulunan çocukların empati yetenekleri de gelişebilir.

Ebeveynler, çocuklarının gelişme dönemlerinde onların kelime dağarcığına ya da oyuncaklarını nasıl idare ettiğine odaklanabilir.  Bu durum, duygusal becerilerinin ne yönde ilerlediğini kontrol etmenin önüne geçebilir. Hâlbuki çocuklarda sosyal-duygusal gelişim, birçok gelişim türünün temelini oluşturmaktadır.

Çocuk konuşmaya başlamadan önce duygusal olarak jest ve mimiklerle kendini ifade eder. Karşı taraftan anlaşıldığını hissettiği zaman fark yarattığını bilir. Ebeveynin gönderdiği mesajı alan çocuk artık buna göre hareket eder. Ebeveynleri tarafından jest ve mimikleri okunmayan çocuklar, sosyal becerilerini geliştirmekte sıkıntı yaşayabilirler. Çocuklarda sosyal ilişkinin gelişmesi, onların insan ilişkilerinde mantıklı bağlar kurulabilmesi adına önemlidir.

Kendi duygularını tanıyan, kontrol edebilen çocuk, daha iyi bir sosyal iletişim yapısına sahip olacağı için bu çocuklar, “duygusal zekâsı” yüksek olarak tanımlanabilmektedir.

İletişim kurmanın temeli nereden kaynaklanır?

İnsanların sosyal ve duygusal dünyası, “limbik sistem” olarak adlandırılan sinir yapısıyla oluşmaktadır. Bu sistem, tıpkı beynin her bölgesinde olduğu gibi çevre faktörüyle karşılıklı kurulan iletişim sonucu şekillenmektedir. Duygusal sistemin oluşmasında yardımcı olan bu sistem, aynı zamanda kişilerin hatıralarının da depolanmasına olanak sağlar.

Çocuk, doğduğunda bir genetik yapıya ve limbik sisteme sahiptir. Çocuğun mizacını oluşturan bu unsurlar yaşanılan yere, aileye, arkadaş çevresine göre değişiklik göstermektedir. Her yaşanılanın hatıra olarak beyinde depolanması, duygu ve hatıraların birbiriyle olan bağlantısını açıklamaktadır. Dolayısıyla çocuklarla kurulan duygusal ilişkilerin limbik sistemin yanı sıra hafızayı da geliştirdiğini söylemek mümkün olabilir.

Ebeveynler çocuklarıyla yaşanılan olayları konuşurken duygusal bir bağ kurarlar. Bu bağ çocuğun hafızasını geliştireceği gibi empati yapma becerisini de geliştirebilir. Mesela yeni eğitim yılı başladığında, çocuğa okula ilk gittiği günü sorarak ona ne hissettiğini sorabilir, daha sonra neler yaşadığını hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Bu diyalog, çocuğun hafızasını tazeleyeceği gibi kendisini anladığınızı hissedeceği için empati yapma becerisini de güçlendirecektir. Aynı zamanda limbik sistemi de geliştirecek bu tür yaklaşımlar, çocuğun bireysel gelişimi için önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0