Beyin Gelişimi İçin Çevresel Uyaran Zenginliği

Bebeklerin beyin gelişimi doğdukları andan itibaren yaşadıkları deneyimlerle ilişkilidir. Beyin sürekli olarak gelişmeye ve ilerleme kaydetmeye yatkın bir yapıdadır. Bebeğin çevresindeki uyaranlar ne kadar zenginse bu gelişim o kadar hızlı bir seyir izler.

Beyin Gelişimi İçin Çevresel Uyaran Zenginliği

Bebeklerin beyni nasıl gelişir?

Bebekler için dünyaya geldikleri ilk andan itibaren yaşadıkları her şey deneyimdir. Bir bebeğin deneyimleri ne kadar çok ve çeşitli olursa beyin gelişimi de o kadar hızlı ilerler. Bebekler çevreden kendilerine ulaşan uyaranları sürekli olarak alır, yorumlar, anlamlandırır. Bu süreçte çevreden aldığı uyaranların zenginliği oldukça önemlidir. Bu nedenle anne ve babaların bebeklerin beyin gelişimi için etraflarını uyaranlarla donatması gerekir. Duyularla algılanan her türlü uyaran bebek için yeni bir deneyim kazanımı anlamı taşır.

Anne ve babaların bebeklerine gülümsemesi gibi müzik, dokunmak gibi pek çok farklı duyuyu harekete geçiren uyaranlar ne kadar zengin olursa beyinde o kadar çeşitli örüntüler oluşur. Bebek çevre tarafından uyarıldıkça beyin yapısı daha da karmaşık hâle gelir. Beyin sürekli olarak gelişime odaklı olduğundan desteklendikçe gelişir.

Bir bebeğin ilk deneyimlerini oluşturan en kıymetli uyaranlardan biri annesi ile arasındaki ilişkidir. Bebek annesi tarafından beslenirken, bakımı yapılırken veya ilgi görürken pek çok şey öğrenir. Bu durum babayla kurulan iletişim için de geçerlidir. Ancak anne-bebek bağı hamilelik dönemine kadar dayandığı için ilk niteliği taşır.

Bebeklerin beyin gelişimi nasıl gerçekleşir?

Bebekler için günlük ve sıradan aktiviteler bile beyin gelişiminde rol oynar. Beyin gelişimi bebeklikte kucaklamadan, alt değiştirmeye kadar her aktivitede biraz daha ilerleme kaydeder. Örneğin, anne ve babaların bebeklerini yıkarken tensel temasları bir uyaran, su bir uyaran ve hatta tutuş biçimleri bile bir uyaran olarak kabul edilebilir. Çünkü bebek bu kucaklanma biçimine uyum sağlamak için beynini kullanır.

Bebek büyüdükçe zihin yapısı daha karmaşık hâle gelir artık günlük hayattaki uyaranlardan daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bu noktada anne ve babaların çocuklarını tüm duyuları destekleyen zengin uyaranlarla buluşturması gerekir. Bunun için çocukları sanat ve spor aktiviteleri için desteklemek, oyunlarını çeşitlendirmek ve sosyalleşmeleri için yardımcı olmak faydalı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0