Beslenmenin Önemi

by Bebek Melekleri

Hamileliğin ilk haftasından son haftasına kadar vücudunuzda birçok değişiklik yaşanacaktır. Doğumdan sonra ise vücudun kendine ve bebeğe yetebilmesi için sağlıklı kalması önemlidir. Peki, bu süreçte bebeğinizin yaşadığı değişimler nelerdir? Beslenmenin önemi nedir gelin bakalım.

Beslenmenin önemi nedir?

Bebeğiniz ilk haftadan itibaren hızlı bir biçimde gelişme gösterecektir. Siz bu değişimi takip etmeye çalışırken çok heyecanlanabilir bir o kadar da merak edebilirsiniz. Bebeğin hücreleri oldukça hızlı çoğalacak, iç organları gelişip büyüyecek, dış organları şekillenecektir. Görme, işitme, koku olma, dokunma duyuları; üreme, dolaşım ve sindirim sistemleri gelişecektir. Bu hızlı gelişim esnasında beslenmeniz, siz ve bebeğiniz için yadsınamayacak derecede önemlidir.

Bebeğin gelişiminde vücut vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ gibi birçok besin maddesine ihtiyaç duyar. Vücudunuza aldığınız yiyeceklerin besin değeri kadar, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan da uzak durulması önemlidir.

Glukojen bebek için neden önemlidir?

Anne karnındaki bebeğin, organlarının gelişmesinin temel etkeni glukojendir. Glukojen, karaciğer ve kaslarda biriken enerjinin gece gündüz çalışarak döllenmiş bir yumurtanın kusursuz bir bebeğe dönüşmesinde büyük rol alır. Sağlıklı bir bebeğin gelişiminde ortalama bir beslenmeyle vücudumuza aldığımız yiyecekler bebeğin gelişimi için yeterlidir. Temel besin maddelerinin yeterli olmadığı bir beslenmeyle bebeğin normal gelişimi etkilenebilmektedir. Örneğin yeterli D vitamini ve kalsiyum alınmayan bir hamilelik döneminde, bebeğin diş ve kemik gelişimi etkilenmekte hatta annede de buna bağlı kemik erimesi diş çürümesi gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Hamilelik ve sonrasındaki emzirme döneminde yedikleriniz, bebeğinizin sağlığını etkilemekle beraber beslenme alışkanlıklarının oluşumunda da önemli bir rol almaktadır. Annenin yediği yiyeceklerden koku ve lezzeti oluşturan bazı öğeler, amniyon sıvısına geçer. Anne karnındaki bebek bu besinlerin tat ve kokusunu alır. Bebeğin anne karnında aldığı bu tat ve kokular, ilerideki yaşamında yiyecek tercihleri arasında yerini alacaktır. Hamilelik sırasında bolca süt ve peynir tüketen bir annenin çocuğunun süt, peynir tercih etmesi; hamilelik sırasında bolca balık tüketen bir annenin çocuğunun balık tercih etmesi çok doğaldır. Yiyeceklerin koku ve tatları, anne sütünün tadını ve kalitesini etkileyeceğinden emzirme dönemindeki annenin yiyecek tercihleri de oldukça önemlidir.

Hamilelik sırasında yeterli ve doğru beslenmek, bebeğin normal kiloda doğabilmesi için önemlidir. Yetersiz ve kalitesiz beslenildiğinde düşük kilolu bir bebek doğabileceği gibi aşırı yiyecek tüketmekse kilo sorunu olan bir bebek doğurmaya sebep olabilir.

TUVALET EĞİTİMİ KONUSUNDA BİLİNMESİ GEREKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

beslenmenin-onemi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin