Beslenmede Asit-Baz Dengesi

Günümüzde aşırı şeker tüketimi kadar aşırı tuz tüketiminin de çeşitli kronik hastalıklara yol açtığı belirlenmiştir. Lezzet verdiği için yemeklerimizde kullandığımız tuzlar ne kadar tehlikeli?

Beslenmede Asit-Baz Dengesi

Bebeklerde tuz ve şeker tüketimi hakkında neye dikkat edilmelidir?

Tuzların bileşiminde bulunan sodyumun, vücudun su miktarı dengelenirken, kasların çalışmasını sağlamak ve kanın asit-baz dengesini korumak gibi pek çok görevi vardır. Uzmanlara göre yetişkinlerin günlük alması gereken tuz miktarı 5 gr’dır. Bebekler ise yetişkinlere göre çok daha hassas olduklarından tuz tüketimlerinde son derece dikkatli olmak gereklidir. Tuz bebeklerde de yetişkinlerdeki işlevleri görür. Fakat bebekler ihtiyaç duydukları tuzu zaten ilk 6 ay boyunca anne sütünden sağlarlar. Uzmanlar, 6. aydan itibaren ek gıdaya başlayan bebeklerin; aldıkları gıdaların içerdiği tuz miktarı yerli olduğundan, ikinci bir tuz takviyesine ihtiyaç olmadığını belirtmektedir. Bu nedenle 1 yaşına kadar bebeklere ekstra tuz verilmemesi tavsiye edilir.

1 yaşına kadar bebeklere tuz takviyesi yapmak tehlikelidir. Ancak bununla birlikte, bebek ihtiyacı olan iyotu anne sütünden alacağı için, annelerin emzirme dönemlerinde yeteri kadar iyot alabildiğinden emin olunmalıdır. İyot eksikliğinin bebeklerde ve çocuklarda zeka geriliğine sebep olduğu saptandığı için, bu konuda doktorunuzdan destek almanız ve tavsiyelerini uygulamanız en doğru çözüm olacaktır.

Lezzet verdiği için yemeklerimizde kullandığımız tuzlar ne kadar tehlikelidir?

Bebeklerin ihtiyaçlarından fazla tuz tüketmesi vücutlarındaki su miktarının azalmasına sebep olur. Küçük çocuklar ve bebekler su ihtiyaçlarını dile getiremediklerinden, vücutlarında su yetersizliği meydana gelebilir. Bebeklere tuz verilmesi, bebeklerin böbrekleri henüz tam olarak gelişemediği ve görevini yeterince yerine getiremediği için tuz ve elektrolit yükünü tam olarak dengeleyememesine, böbreklerin aşırı zorlanmasına neden olur. Bebekler ihtiyaçlarından fazla tuz tükettiklerinde idrarla birlikte kalsiyumun da vücuttan atılmasına ve bu da kemiklerin güçsüzleşmesine sebep olur. Vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun dışarı atılması, uzun tedavi gerektiren çeşitli kemik hastalıklarına yol açabilir.

Bebeklerde tuz ve şeker tüketimi son derece hassas bir konudur. Tedbirli olunması ve aşırı tüketimden kaçınılması gerekir.  Bebeklik dönemindeki beslenmenin gelecekteki beslenme alışkanlıklarını oluşturduğu unutulmamalıdır. Şeker tüketiminin obezite ve pankreas hastalıklarına yol açtığı gibi aşırı tuz tüketiminin tansiyon ve kalp hastalıklarına da yol açtığı bilinmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0